FaceApp Mobil Uygulaması Nasıl Çalışıyor?

FaceApp Mobil Uygulaması Nasıl Çalışıyor?

faceapp mobil uygulaması

FaceApp isimli mobil uygulamaya o ya da bu şekilde internetin bir yerinde mutlaka denk gelmişsinizdir. Son zamanlarda birçok sosyal medya platformunda viral olan bu uygulama dikkat çekmeye 2017 yılında başladı. Popülerliğini geçtiğimiz aylara kadar sürdüren bu uygulama 7’den 70’e birçok kişiye ulaştı. Uygulama Wireless Lab tarafından geliştirildi ve Ocak 2017’de kullanıcılara sunuldu.

FaceApp Nedir ve Ne İşe Yarar

Uygulama yüz içeren veya öz çekim fotoğraflar üzerinde çalışıyor. Fotoğraftaki yüzü güldürmek, daha genç ya da yaşlı göstermek, cinsiyet değiştirmek ve saç ve sakal modeli değişiklikleri uygulamak gibi fonksiyonlara sahip olan bu mobil uygulama özellikle yaşlandırma ve gençleştirme özellikleri ile dikkat çekiyor. Uygulamanın ürettiği fotoğrafların çok gerçekçi ve eğlendirici olması Facebook ve Instagram gibi platformlarda oldukça hızlı yayılmasını sağladı. FaceApp yayınlandığı tarihten bu yana 100 milyondan fazla indirildi. Uygulama AppStore’da, Google Play Store’dan tam bir ay önce yayınlandı ve ilk iki haftada 1 milyondan fazla indirildi.

faceapp mobil uygulaması

Uygulama Nasıl Çalışıyor?

Uygulama fotoğrafları manipüle etmek için yapay sinir ağları kullanıyor. Yapay zekanın video ve fotoğraf manipülasyonu için ne denli elverişli olabileceğini gösterir nitelik taşıyor. Sonuçlar genellikle ikna edici ve gerçek hayattan gibi gözükse de sadece kendi kendini geliştirebilen bir algoritmanın işi. FaceApp yapay sinir ağları olarak adlandırılan bir makine öğrenimi tekniği kullanıyor. Makine öğrenimi bilgisayarların algılayıcı verisi ya da veritabanları gibi veri türlerine dayalı öğrenimini olanaklı kılan algoritmaların tasarım ve geliştirme süreçlerini konu edinen bir bilim dalı. Bahsettiğimiz yapay sinir ağları, insan beyninin nöral ağlarından esinlenilerek tasarlanmıştır. Öğrenebilir ve belli başlı görevleri uygulayabilirler. Çalışma verileri beyinde olduğu gibi birçok katmandan geçer. FaceApp yüzleri tanımak ve değişiklikleri uygulamak için üretken çekişmeli ağ kullanır. Üretken çekişmeli ağ, Ian Goodfellow ve meslektaşları tarafından 2014 yılında icat edilen bir makine öğrenme çerçeveleri sınıfıdır. İki sinir ağı bir oyunda birbiriyle yarışır ve gelişir.

nöral ağ

Bu mobil uygulama makine öğrenimi ve üretken çekişmeli ağ prensiplerine dayanır. Özet olarak bu nöral ağlar birbirini eğiten bir yapıya sahiptir. Üretici fotoğrafları alır ve üzerine ekleme ve çıkarmalar yapar, diğer nöral ağ ise üreticinin ürettiği fotoğrafları gerçek dünyadan aldığı veriyle karşılaştırıp değerlendirir.

Corona Virüs Gerçeği, COVID19’u Enine Boyuna Açıklıyoruz

Peki FaceApp Ne Kadar Güvenli?

Uygulama kullanıcılarının verilerini satmakla itham edilmişti. İyice yayıldığı günlerde birçok kullanıcı, uygulamanın gerektirdiği izinlerin endişe verici olduğunu düşündüğünü ifade etmişti. Uygulama yüklü olduğu telefonun galerisine erişebiliyordu ve ortalıkta dolaşan bazı dedikodular birçok kullanıcının uygulamayı kaldırmasına sebep oldu. Ayrıca uygulamanın verileri depoladığı gibi söylentiler de olmuştu. Tüm bunların haricinde insanları daha ‘çekici’ yapan filtresinin sadece ten rengini beyazlatıyor oluşu büyük tepki çekmişti. Aynı zamanda insanları ‘siyahi, asyalı ya da başka herhangi bir ırk’ yapması sebebiyle de ırkçılıkla suçlanmıştı.

faceapp mobil uygulaması

Buraya iliştirdiğimiz linkten FaceApp uygulamasının sitesine gidebilirsiniz.