İnternette Parola Güvenliği, Pwned Parola Nedir?

Bu yazı internette parola güvenliği ve pwned parola kullanımı hakkında. Hatta pwned parola kullanımının hayatımızda ne gibi sorunlar yaratabileceğine de yazımızda yer vereceğiz. Aynı zamanda internette parola güvenliği için alınabilecek önlemler ve pwned parola kontrolü yapabileceğimiz bir site hakkında da sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

İnternette Parola Güvenliği Nedir?

İnternette parola güvenliği aslında birçoğumuzun önemsemediği bir konu. 2018 Uluslararası Parola Güvenliği Raporu‘na göre insanların %50’si tüm iş ve kişisel hesapları için aynı parolayı kullanıyor. 2019 yılında ise Google’ın gerçekleştirdiği bir çevrimiçi anket ise, kullanıcıların %65’inin tüm veya birden fazla hesapları için aynı parolayı kullandıklarını gösteriyor.

internette parola güvenliği ve pwned parola

İnternette parola güvenliği dediğimiz şey aslında roket bilimi değil. En basit anlamıyla “kolay tahmin edilemeyecek, tekrarlayan rakam ve harfler içermekten uzak, karmaşık ve yeterince uzun” olan parolalar kullanmak, parola güvenliği açısından yeterli. Bir çoğumuz kendimize bir parola belirliyoruz, yeterince karışık ve zorlu olduğuna inandığımız bu parolayı ise her yerde kullanıyoruz. E-devlet gibi bir sistemde pwned parola kullandığınızı düşünsenize? Peki bu bahsettiğimiz pwned parolanızın aynı zamanda hala e-posta parolanız olduğunu varsayalım ve siz işinizin için bu e-posta hesabını kullanıyorsunuz. Gerekli olduğu durumlarda kimlik numaranızı içeren belgeleri göndermek için de bu posta hesabından yararlanıyorsunuz.

internette parola güvenliği ve pwned parola kullanımı

Böyle bir durumda oldukça tehlikede olduğunuzu varsayabilirsiniz. Parolanız biri veya birileri tarafından biliniyor ve siz bundan habersizce her yerde aynı parolayı kullanmaya devam ediyorsunuz. Parolanızı bilen kişiler her türlü bilginize erişebilir, sizin adınıza işlemler yapabilir, ya da sizi bu tarz şeyler yapabileceklerini inandırıp şantaj yoluyla para isteyebilirler. Bu açıdan bakınca internette parola güvenliği ve pwned parola kullanımı oldukça önemli konular gibi gözükmeye başladılar değil mi?

İnternette Parola Güvenliği İçin Ne Yapabilirim?

Yukarıda anlatılan senaryo herkesin başına gelebilecek yüzlerce senaryoda sadece bir tanesi. Kişisel olarak benim başıma gelen şeylerden örnek verecek olursam kötü niyetli kişiler tarafından gönderilen ve onlara bitcoin ödemesi yapmamı isteyen şantaj içerikli e-postalar ve Facebook hesabım ve Facebook Pay uygulamasındaki ödeme yöntemim kullanılarak yapılan reklamlar. Şantaj postasının konu bölümünde geldiği e-posta hesabının eski bir şifresi vardı. Metin kısmında ise yetişkin içerikli site kullanım bilgilerime sahip oldukları ve onlara belirtildiği kadar bitcoin göndermediğim taktirde favori yetişkin içerikli sitelerimi yakınlarıma gönderecekleri yazıyordu.

pwned parola kötü niyetli kişiler tarafından sizi dolandarmak için kullanılabilir.

Bu olay karşısında yaşadığım ilk şey şaşırmaktı. O kadar güvendiğim ve yıllarca kullandığım şifreye nasıl ulaşabilirlerdi ki? Bundan daha kötüsü ise neredeyse tüm hesaplarım için aynı şifreyi veya varyasyonlarını kullanıyor oluşumdu. Bunun ardından gelen şey ise gülmek oldu. 2020 yılında bile hala cinsellik üzerinden şantaj yapılmaya çalışıldığı gerçeği acınası derecede komikti. Bunun haricinde ele geçirdiklerini iddia ettikleri hesaba gönderilen e-posta başka bir hesaptan gönderilmişti. Bu tarz niyeti olan insanlar konu kısmına aynı zamanda sizin e-posta adresinizi yazar. Dikkatsiz bir anınıza denk gelirse e-posta size kendi hesabınızdan gönderilmiş gibi gözükebilir ve bu dolandırıcılığa inanabilirsiniz.

Benim durumumda şantajcılar gerçekten şanssızdı. Şifresini bildiklerini iddia ettikleri e-posta adresinin şifresini yakın zamanda değiştirmiştim ve bana gönderdikleri parola, kullanımda olan paroladan tamamen farklıydı. Aynı zamanda bahsettiğim posta adresi sadece haber almak istemediğim ve önemsiz gördüğüm sitelere kayıt olurken kullandığım bir adresti. İçinde hiçbir önemli bilgi yoktu, kişilerim bu hesapla hiç eşitlenmemişti, tabi internet geçmişim de. Birkaç dakika daha güldükten sonra gelen postayı sildim ve pwned parola kullandığım diğer hesaplarımın parolalarını değiştirdim.

Pwned Parola Nedir?

İnternette işler her zaman istediğimiz gibi gitmeyebilir. Güvenlik ihlalleri de bu hoşnutsuz durumlardan biri. Dünyada 4.54 milyar kişi internet kullanıcısı. Bu rakam neredeyse tüm popülasyonun %60’ı. Bu kadar çok insanın interneti sadece bilgi almak ve vermek, işleri kolaylaştırmak, hızlandırmak ve dünyayı daha güzel bir yer yapmak için kullandığını düşünmeyi ben de çok isterim. Lakin gerçek bundan oldukça farklı. CSO Online 2020 istatistiklerine görephishing” saldırıları her dakika $17,700 kayıba sebep oluyor. Phishing yeterince güvenli olmayan parolaların çalınması ve kullanılması sayesinde yapılan dolandırıcılıklara verilen genel bir isim. Bu saldırılar genel olarak e-posta yoluyla yapılıyor. Bu yüzden tanımadığınız şirket ve kişilerden gelen e-postalardaki hiçbir linke tıklamamak hayati önem taşıyor.

CSO’nun raporuna göre veri ihlalleri ise işletmeleri her sene $3.92 milyon zarara uğratıyor. Pwned parola konusu ise tam da burada devreye giriyor. Her yıl yüzlerce işletme ve şirket veri ihlallerine maruz kalıyor. Bu veri ihlalleri müşterilerin veya çalışanların kişisel bilgileriyle birlikte parolalarının da çalınması anlamına geliyor. Bu çalınan parolalara “pwned parola” deniyor.

bu siteden pwned parola kontrolü sağlayabilirsiniz. Şifreniz pwned ise kesinlikle bu şifreyi kullanmamalısınız.

Buraya Tıklayarak Parolalarınızı Kontrol Edebilirsiniz. Adrese gittiğinizde “password” yazan kutucuğa kullanıyor olduğunuz her hangi bir parolanızı yazıp “pwned?” tuşuna basın. Parolanız pwned ise değiştirmenizde ve bu parolayı hiçbir yerde kullanmamanızda büyük fayda var.

İnternette Parola Güvenliği ve Pwned Parola Kullanımından Kaçınmak İçin Ne Yapabiliriz?

Tüm konsepti en basit şekliyle anlattıktan sonra şimdi kötü niyetli insanlardan korunmak için neler yapabileceğinizden bahsedelim. Öncelikle yapmanız gereken ilk şey parolalarınızın daha önce ifşa olup olmadığını kontrol etmek. Bunun için yukarıda verdiğimiz linke gidip kontrol edebilirsiniz. Herhangi bir siteye parolanızı girme konusunda çekimser iseniz, siteyi aşağı kayıdırp pwned parola listesini bilgisayarınıza indirip manuel olarak kontrol edebilirsiniz.

Bu adımı tamamladıktan ve tüm pwned şifrelerinizi değiştirdikten sonra yapmanız gereken bir diğer şey şifrelerinizi belli aralıklarla değiştirmek. İnternet “tamamen güvenli” bir platform değil ve en güvendiğimiz şirketler bile veri ihlalleri yaşayabiliyor. Hatta pwned şifrelerin çoğu yıllar önce Microsoft’un veritabanından çalınan şifreler. Bu yüzden hiçbir şirkete ve hiçbir teknolojiye sonsuza kadar güvenme gafletine düşmeyip şifrelerimizi belirli aralıklarla değiştirmeliyiz.

Güvenli şifreler oluşturmak için https://passwordsgenerator.net/ adresine gidebilirsiniz. “Yok, ben kendi şifremi kendim oluştururum.” diyenlerden iseniz buraya tıklayarak gideceğiniz sitede oluşturduğunuz şifrenin kırılmasının ne kadar süreceğini görebilirsiniz. Her sitede farklı parola kullanmanızı önermiştik. “Peki bu parolaları nasıl aklımızda tutacağız?” sorusu eminim aklınıza çoktan gelmiştir. Bunun için farklı farklı birçok parola yöneticisi bulunuyor. Google Chrome kendisine entegre bir parola yöneticisi de sunuyor. Bu parolalar oturum açmış olduğunuz Google hesabıyla da eşitleniyor, bu sayede mobil ya da masaüstü olsun, oturum açtığınız her cihazda parolalarınıza erişebiliyorsunuz. Google Parola Yöneticisi’ne buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. 1Password, Enpass ve LastPass gibi ücretli servisler de kullanabilirsiniz.

parola güvenliğinin kontrol edilebildiği bir site.
google parola yöneticisi

Facebook hesabıma erişen kişi de Facebook Pay’e eklediğim ödeme yöntemini kullanarak reklam kampanyaları başlatmış. Ekli olan ödeme yöntemim içerisinde bakiye tutmadığım bir sanal kart olduğu için param cebimde kaldı diyebiliriz. Böyle bir durumla karşılaşırsanız Facebook ile iletişime geçmeli ve durumu bildirmelisiniz. Benim durumumda başka birinin erişim sağladığı belirlendi ve reklam iptal edilip, borçlu gözüktüğüm ücret silindi.

İnternetten para kazanmakla ilgilenebileceğinizi düşünüyoruz. Eğer öyleyse buraya tıklayarak OtemizPlus ile İnternetten Kolay Ve Hızlı Para Kazanma yazımızı okuyabilirsiniz.

Xiaomi Mi Band 5, 2020’de Bizlerle Olacak

Xiaomi Mi Band 5, 2020’de Bizlerle Olacak

Xiaomi, Mi Band 4 ile 2019 yılında güzel bir başarı sağlamıştı, şirket son açıklamasında Xiaomi Mi Band 5’in 2020 yılında bizlerle olacağını bir kez daha duyurdu. 2019’un Haziran ayında piyasaya çıkan Mi Band 4 ve önceki modelleri ile oldukça yüksek satış rakamlarına ulaşan Xiaomi’nin 5. nesil akıllı bilekliğinin ertelenebileceğine dair söylentiler dolanıyordu. Şirket yaptığı bir açıklamayla akıllı bilekliğin 2020 yılı içerinde piyasaya sürüleceğini doğrulamış oldu.

Xiaomi Mi Band 5 Ne Zaman Çıkacak?

Önceki Mi Band modellerini Haziran ayında duyurmuştu. Covid19 salgını nedeniye ekonomilerde ve üretim bantlarında yaşanan sorunlar olduğu su götürmez bir gerçek. Şirketin yaptığı açıklamada kesin bir tarih yok. Mi Band 5’in Haziran ayında çıkmasını beklemek en iyi ihtimalle iyimserlik olacaktır. Kitlelerin evde kalma sürecinde teknolojik aletlere ilgisi artmış olsa da bahsi geçen ürün bir akıllı bileklik olduğu için evde o kadar da kullanışlı olmayacaktır. Şirket bunu göz önünde bulundurup ürünün tanıtım tarihini buna göre ayarlayabilir. Yine de kesin bir şey söylemek mümkün değil.

Xiaomi Mi Band 5 Özellikleri Neler Olacak?

Xiaomi 3. Nesil bilekliğin ardından, Hey+ isimli bir bileklik çıkarmıştı. Hey+, 3. nesil bileklikten farklı olarak renkli bir ekran barındırıyodu ve sonrasında çıkan 4. nesil Mi Band ile benzerlikleri fazlacaydı. 2020 yılında çıkacak olan bilekliğin de tasarım açısından Hey+ 1S ile benzerlik göstereceği düşünülüyor. Buna ek olarak dahili GPS, geliştirilmiş fitness ve uyku takibi özellikleri ve çoklu işlem yapabilme gibi özelliklere sahip olması bekleniyor. Ne yazık ne üretici firma ne de Xiaomi özellikler konusunda kesin bir açıklama yapmadı. Bunların haricinde yeni model evrensel modellerde de NFC çip barındıracak. Ekran gün ışığında daha iyi görünen ve 1.2″ büyüklüğünde bir ekran olacak.

Xiaomi Hey+ 1S model bileklik

Fiyatı Ne Olacak

Fiyatının 4. nesil bilekliğin satışa çıktığı fiyat olan 39$’ın biraz üzerinde olabileceğini düşünüyoruz. Ekran boyutundaki artış ve ekrandaki geliştirmelere ek olarak eklenecek olan NFC çipinin haricindeki tüm geliştirme ve yükseltmeler bu fiyatın artmasına sebep olacaktır. Bu bileklik günlük kullanım arayışında olan bir kitleye hitap ettiği için çok büyük değişimler olmayacaktır. Fiyatının 40$ ile 49$ arasında olacağını söylemek mümkün. Fitbit benzeri bilekliklerin sunduğu geliştirilmiş özellikleri sunması halinde fiyat artacaktır.

Suç Dizilerine Farklı Bir Yaklaşım, The Blacklist buraya tıklayarak yazıyı yeni bir sekmede okuyabilirsiniz.

Yeni Apple Airpods ‘Pro Lite’

Yeni Apple Airpods Pro Lite!

Apple 2020 yılında 3.nesil Airpods’u tanıtacak!

Apple 2016 yılında ilk kablosuz kulaklığı olan Airpods’u tanıttıktan sonra 2 yıl kadar bir süre boyunca bu ürüne çok fazla rağbet olmamıştı. 2018 yılına geldiğimizde kablosuz kulaklık kullanımı diğer firmaların da bu alandaki yatırımları ile oldukça yaygınlaştı. Doğal olarak Apple aşıkları da başka markalara yönelmek yerine tercih ettikleri ‘kalite’ için Airpods’a yöneldi.

2019 yılında 2. nesil ve ‘Pro’ versiyon Airpods’un tanıtımından sonra ilginin daha da artması ve markette elde ettikleri başarının ardından Airpods ve genel olarak kablosuz kulaklıkların başarılı bir ürün olacağı ve gelecekte de oldukça geniş kitleler tarafından kullanılacağı kesinleşmeye başladı.

Photo by Aaina Sharma on Unsplash

2020 yılında Apple’ın tanıtacağı yeni Airpods ile ilgili haberler yine Apple’ın Taiwan ve Çin kaynaklı üreticileriyle iş yapmaya devam edeceği ve yeni iPad, iMac, Apple Watch modellerinin duyurulacağı dedikodusuyla beraber Çin ve Taiwan kaynaklarından geliyor. Tabi ki bu yeni modellerin üretiminin Wuhan Virüsü ve Corona olarak da adlandırılan virüs kaynaklı salgın sebebiyle sekteye uğrayabileceği de konuşuluyor. Bu model hakkında şu an için çok fazla bilgimiz olmasa da Reddit ve benzer sitelerde yeni model hakkında bir takım dedikodular dönmekte. Arzu ederseniz sayfanın en altındaki gömülü linkten orijinal reddit tartışmasına gidebilirsiniz.

Corona Virüsü hakkındaki yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Photo by Howard Bouchevereau on Unsplash

Yeni Airpods’un Adı Ne Olacak ve Özellikleri Neler

Yeni modelin ismi büyük olasılıkla ‘Pro Lite’ olmayacak. Zaten Pro ve Lite kelimeleri birbirleriyle kullanılabilecek kelimeler olmaktan daha çok zıt kavramları ifade ediyorlar. İşte yeni modelin isminin ne olabileceği konusunda bazı fikirler:

  • 3. Nesil Airpods
  • Airpods 2020
  • Airpods 3
  • Airpods Lite
  • Airpods Pro Lite (Çok düşük bir ihtimalle)

2020 yılında gelecek olan bu yeni modelin Airpods 2 ve Pro arasında bir model olacağına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Bahsi geçen modelde aktif gürültü azaltma özelliğinin olup olmayacağı merak konusu. Konuşulanlara göre bu yeni model tasarım açısından “bir miktar” değiştirilmiş olacak. Yükseltilmiş ses kalitesiyle birlikte IPX4 su geçirmezlik özelliğini bünyesinde bulunduracak.

Airpods Pro – Photo by Shawnn Tan on Unsplash

Apple’ın bu modelde aktif gürültü azaltma özelliğini devre dışı bırakması durumunda, yükseltilmiş ses kalitesini nasıl sağlayacağı bir muamma olsa da bu da bir seçenek olmakla beraber bu durumunda yeni Airpods sadece 2. nesilin fiyatının biraz artırılmış hali olarak piyasada yer alacak.

Photo by Webaroo on Unsplash

Yeni Nesil Airpods 3’ün Fiyatı Ne Olacak?

Yine kesin olmamakla birlikte yeni modelin fiyatının $150 ile $199 arasında olması bekleniyor. Kablosuz şarj kutusu ve tasarımsal birkaç fark haricinde Airpods Pro ve 3. nesilin aynı olacağını düşünen kullanıcılara göre fiyat $199 olacak.

Bazı kesimler ise yeni modelin aktif gürültü azaltma özelliği haricinde diğer tüm Pro özellikleri barındıracağını ve fiyatının $179 civarında olacağını düşünmekte. Kulaklığın Pro modeli şu an piyasadaki fiyatı $249.

Yabancı basında yer alan ve bizim de bu yazıyı yazarken kaynak olarak kullandığımız haberi okumak için buraya tıklayın.

Reddit tartışmasına alttaki linkten ulaşabilirsiniz: