prens harry ve meghan markle düğünü

Megxit Süreci, Prens Harry ve Meghan Markle Kraliyet Görevlerinden Ayrılıyor

Prens Harry ve Meghan Markle kraliyet görevlerinden ayrılıyor, sosyal medyada ve İngiliz basınında bu süreç Megxit olarak adlandırılıyor. 19 Mayıs 2018 tarihinde Windsor Kalesinin St. George Katedralinde gerçekleşen düğünlerinden itibaren bir takım dedikodular sürekli olarak hem konvansiyonel medyada hem de internette dönüyordu.

Prens Harry ve Meghan Markle evlilik törenlerinde verilen vaazı dinliyorlar.
Tone’o / CC BY

Prens Harry, Meghan ile tanışmasından bir ‘kör randevu’ olarak bahsediyor. Haziran 2016’da ikilinin ortak bir arkadaşı, çifte bir randevu ayarlar ve evliliğe hatta birlikte kraliyet görevleri ve unvanlarından ayrılmaya kadar gidecek olan hikaye başlar. İlişkilerinin daha ciddi bir şeye evrilmesiyle beraber, Kraliçe’nin, Meghan’ın kraliyete geçişini kolaylaştıracak bir teklifte bulunduğu da iddia ediliyor.

Bir kaynağa göre Kraliçe 2.Elizabeth, Prens Harry ve müstakbel eşi Meghan Markle’a, unvanları olmadan yaşama özgürlüğünü düğün öncesinde sunmuştu. Bu teklif sayesinde Suits isimli diziyle bilinen Meghan Markle oyunculuk kariyerine devam edebilecek ve kraliyete daha yumuşak bir geçiş sağlayabilecekti. İddiaya göre o günlerde Meghan ‘kraliyet adına çalışmaktan mutlu’ olacağını bildirerek oyunculuk kariyerini bitirme kararı almıştı.

Prens Harry ve  Meghan Markle'ın bir fotoğrafı.
Mark Jones / CC BY

Evliliklerinden sonra ‘Sussex Düşesi’ ve ‘Prenses Hazretleri’ unvanlarını alan Meghan Markle, oyunculuk kariyerini bitirmiş ve bir depo eşyası haricindeki eşyalarını Birleşik Krallığa taşımıştı. Markle’ın Kanada topraklarında bir depo kiralayıp, bir takım eşyalarını burada depolaması bazı çevreler tarafından Markle’ın kraliyet unvanlarını ve görevlerini alırken bile ‘Megxit’ sürecini planladığını iddia ediyor.

Sussex Royal’a Veda Edecekler

Harry ve Meghan’ın 2019 yılında kullanmaya başladıkları “Sussex Royal” markası son zamanlarda oldukça konuşulan başka bir konu. Meghan ve Harry’nin bu ismi Prens William ve Kate Middleton’dan esinlendikleri düşünülüyor. “Kensington Royal” adıyla bir Instagram hesabı da yürüten William ve Kate, resmi olarak bu hesabı kullanmakta. İşte o hesaptan bir gönderi:

Eğer Harry ve Meghan’ın “Sussex Royal” hesabını merak ettiyseniz, onların hesabının da oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Yüksek beğeniler ve takipçi sayısına sahip bu hesapta kraliyetten ayrılıp, ‘maddi olarak özgür’ ve ‘medyanın tacizinden uzakta’ yaşamak istediklerini de bir gönderi aracılığıyla duyurmuşlardı. İşte o gönderi:

Kraliyet Yazılarını Seviyorsanız ‘Royal Etiquette’ Hakkında Yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bu açıklamadan 10 gün kadar sonra Kraliçe 2. Elizabeth bir bildiri yayımladı. Sussex çifti bu bildiriyi kendi Instagram hesapları üzerinden de paylaştı. Bildiride Kraliçe, uzun aylar süren görüşmelerin sonunda torunu ve ailesi için yapıcı ve destekleyici bir yol bulunabilmesinden mutlu olduğunu dile getirdi. Sayfanın en altında Kraliçenin bildirisini okuyabilirsiniz.

Ne yazık ki anlaşmaya göre Harry ve Meghan “royal” ibaresini markalarında ve kuracakları hayır kurumunda kullanamayacaklar. Kraliçe’nin bu kelimenin kullanılmaması için özel çaba sarf ettiği de dedikodular arasında. Bir kaynaktan alınan bilgiye göre Meghan Markle’ın bu kelimenin kraliçe veya kraliyetin tekelinde olmadığını, Britanya dışında kraliçe ve kabinenin yetkisi olmadığını ve istedikleri takdirde bunu kullanabileceklerini belirttiği söyleniyor. Haksız da sayılmaz!

Kraliçe 2. Elizabet'in bir fotoğrafı.

İşte Megxit Anlaşmasının Detayları

Harry ve Meghan’ın ‘yeni’ hayatları 2020 baharında başlayacak ve 12 ay sonra tekrar görüşülecek.

Çift finansal açıdan bağımsız olacak.

Çift kraliçeyi desteklemeye devam edecek, ama onun adına resmi görevlerde bulunmayacaklar.

‘HRH Titles’ olarak bilinen ‘Prens ve Prenses Hazretleri’ unvanlarına sahip olmaya devam edecek lakin kullanmayacaklar.

Harry taç sırasında 6. olarak kalmaya devam edecek.

Sussex dükü askeri kimliğine sahip olsa da bunu kullanmayacak ve sorumlulukları olmayacak.

Çift ‘Royal’ kelimesini gelecek işlerinde kullanmayacak.

Megxit’in Sebebi Ne? Neden Ayrılıyorlar?

Megxit sürecinin sebebi konusunda farklı birden çok görüş mevcut. Kimileri bunun en başından beri planlanan ve sükse yapmak için kurgulanmış bir ‘oyun’ olduğunu düşünürken, kimileri Meghan’ın kraliyet ailesinde mutlu olmadığını, hatta ırkçı tavır ve davranışlara maruz kaldığını düşünüyor. İngiliz medyasının tacizleri ve ailelerinin kişisel hayatına saygı duymaması da bu tahminler arasında. Hatta bu sadece bir tahmin olmaktan öteye gidiyor. Prens Harry’nin bu konuda yaptığı bir bildiri bile mevcut. Annesinin medya tarafından ölüme itilişini de göz önünde bulundurursak Harry’nin bu konudaki hassasiyeti gayet anlaşılabilir oluyor. Megxit süreci Mayıs sonuna doğru şimdilik sona erecek. Megxit sonucu yaşananlar bir sene sonra tekrar değerlendirilecek, tahminler bu sürenin sonunda iki tarafın da daha hoşnut olacağı yönünde.

Harry’nin medya bildirisine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

Kraliçenin bildirisini buradan okuyabilirsiniz:

Tavsiye Edilen Yazılar