Korsenin Faydaları ve Zararları

Korse sayesinde bilhassa kilolu ve büyük beden kadınların kilolarını gizlemesi söz konusu olmaktadır. Korselerin birden çok alternatifi vardır. Vücutların farklı bölümleri için oluşturulmuş korseler bulunmaktadır. Elbise altlarına kullanılan korseler, sporcuların giymiş olduğu korseler, kalça toparlamada kullanılan korseler, beli ince gösteren korseler, doğum sonrası sıkılaştıran korseler
olmak üzere farklı korse türleri vardır. Korse takmanın faydalı mı yoksa zararlı mı olduğu noktasında birçok tartışma bulunmaktadır. Birçok kişi korse sayesinde kendisini rahat hissettiğini söylerken aynı zamanda korse yüzünden sağlığı bozulan kişilerin olduğu da bilinmektedir. Sporcuların korse takması; onların kendilerini sakatlıklardan koruması bakımından önem taşımaktadır.

Buna ek olarak, korselerin terlemeye sebep olmalarından dolayı zayıflatma konusunda etkili oldukları düşünülmektedir. Ayrıca, hamilelik sonrasında takılan korselerin vücudun toparlanması için faydalı olduğu söylenmektedir.

Korselerin Faydaları Nelerdir?

Ayrıca, vücudun nefes almasını sağlayan kumaşlardan yapılan korseler sayesinde oldukça sağlıklı bir şekilde yaşamak söz konusu olmaktadır.
Buna ek olarak, korsenin gerçek anlamda olumlu etkisini görmek adına kesinlikle bedenin altında olmayan korseler tercih edilmelidir.

Bilhassa kadınların korse sayesinde zayıfladıklarını söyleyebiliriz. Vücut yapısına uygun bir korse
kullanıldığı takdirde korsenin hızlı bir şekilde zayıflamaya neden olduğunu söylemek mümkündür. Fakat, korsenin yardımcı bir yöntem olduğu bilinmektedir. Korse giymenin yanı sıra kişinin bol bol sıvı tüketmesi şarttır. Vücut yapısına uygun korsenin tercih edilmesi çok önemli bir husustur. Korsenin vücut yapısına uygun olmadığı hallerde vücudun yapısının bozulmasına rastlanmaktadır. Bunun yanı
sıra, bel ağrısı ve bel fıtığı gibi hastalıkların önüne geçmek için korse kullanmak mümkündür. Korsenin bu tür hastalıkların sebep olduğu ağrıların azalmasında faydalı olduğu bilinmektedir. Korse sayesinde vücudun şekilli gözükmesi sağlanmaktadır.

Doğal Karışım: Kaş, Kirpik ve Saç İçin Mucizevi Tarif isimli yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Korselerin Zararları Nelerdir?

Korse kullanmanın faydaları kadar zararları da bulunmaktadır. Her şeyden önce, korsenin uzun süreli kullanıldığı hallerde vücutta mantar oluşumu tetiklenmektedir. Ayrıca, vücudun yapısına tam olarak oturan korseler yüzünden vücut yapısının bozulması söz konusu olmaktadır. Korse kullanırken zarar görenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bu noktada, korsenin kumaşına çok dikkat etmek gerekir. Ayrıca, alınan beden büyük önem taşımaktadır. Vücut yapısına hiç uygun olmayan bir korse yüzünden vücut sağlığı risk altına girecektir. Korsenin zararlarıyla karşılaşmak istemeyenlerin korse seçimine çok dikkat etmesi gerekir. Korse satın alırken dikkat edilmesi gereken hususların başında bel bölgesi ve göbek üst bölgesi ölçüleri gelmektedir. Bu noktada, bedenden bir küçük beden korse alınması doğru olacaktır. Bunun yanı sıra, yapılan araştırmalar neticesinde korse kullanımı ile kanser arasında birtakım bağlantıların olduğu tespit edilmiştir.

<center>Karın ve Basen Toplayan Korse</center>

Korse diyeti olarak bilinen yöntem yüzünden kadınların kansere yakalanma riski bulunmaktadır. Eziyetsiz ve zorlanmadan kilo vermeye yarayan bu yöntem; günde 12 saat gibi süreler boyunca korse takılarak uygulandığı takdirde ortaya kanser başta olmak üzere birtakım sorunlar çıkmaktadır.

Bizi instagram üzerinden takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Doğal Karışım: Kaş, Kirpik ve Saç İçin Mucizevi Tarif

Doğal Karışım: Kaş, Kirpik ve Saç İçin Mucizevi Tarif

doğal karışım uygulanabilecek saç kaş ve kirpik
Photo by Garin Chadwick on Unsplash

Bu yazımızda size kaş, kirpik ve saçlarınızda kullanabileceğiniz bir doğal karışımdan bahsedeceğiz. Sadece erkeklerin değil aynı zamanda kadınların da şikayetçi olduğu saç dökülmesi, saçlarda seyrelme ve incelme gibi sorunlar bu doğal karışım ile büyük ölçüde azalacak. Seyrek kaş ve kirpik şikayeti olanların da kullanabileceği bu karışım kıl köklerini beslerken tüy halinde olan kılları güçlendirir ve besler.

İpek Kirpik Sonrası Doğal Karışım

Özellikle kadınların ipek kirpik uygulamaları sonrasında yaşadığı kirpiklerde seyrelme sorunu gerçekten can sıkıcı olabiliyor. Bu karışımı düzenli kullanmak seyrelme sorununa büyük ölçüde çözüm olacaktır. Aktar, eczane ve marketlerden satın alabileceğiniz bu ürünleri kullanmadan önce alerjiniz olup olmadığını mutlaka kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz. Bunun için bu ürünleri kolunuza uygulayıp bekletebilirsiniz. Herhangi bir ağrı, acı ya da kızarıklığa neden olmazsa, bu ürünlere alerjik değilsinizdir.

erkek kaş ve kirpik fotoğrafı
Photo by ahmed zid on Unsplash

İşte O Mucizevi Doğal Karışım:

1 Ölçek Hint Yağı
1 Ölçek Tatlı Badem Yağı
1 Ölçek Fındık Yağı
1 Ampul E Vitamini

Bu karışıma tercihen vazelin de ekleyebilirsiniz ama benim tavsiyem vazelini ayrıca kullanmanızdır. Vazelin özellikle kirpikleri çok uzatıyor. Kullandığınız vazelinin parfümsüz ve doğal olduğundan (vazelinin doğalı da nasıl olursa artık) emin olun. Ayrıca karışımda kullandığınız ürünlerin kalitesi de göreceğiniz faydaya büyük oranda etki edecektir. Aktar ürünlerinde mümkün olduğunca soğuk sıkım ve yüksek kaliteyi tercih edin. Bu karışımın ana maddesi hint yağıdır. Hint yağı içinde E vitamini, omega 6, trigliserid yağ asitleri ve çeşitli mineraller bulundurur.

doğal karışım için örnek şişe fotoğrafı
Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

Bu malzemeleri karıştırıp, üzeri kapaklı bir kaba ya da bir şişeye ekleyin. Serin (buzdolabı serin değil soğuktur!) ve karanlık bir yerde muhafaza edin. Tek seferde çok hazırlamamaya özen gösterin. Doğal ürünler birbirleriyle ve oksijenle buluştuktan sonra bozulmaya daha yatkın olduklarından taze hazırlamak en doğrusu olur.

Uygulama Nasıl Olmalı?

Her şeyden önce uygulama sürekli olmalı. Ciddi fayda görmeniz için en az bir ay boyunca düzenli olarak kullanmanızı tavsiye ederiz. Kirpiklerde etkisi ise 1 haftada gözle görülebiliyor. Kirpik ve kaşlarınıza uygulamayı temiz bir rimel fırçası, kütipsler, pamuk ya da bu tarz uygulamalar için üretilen fırçalar yardımıyla yapabilirsiniz. Kaşlarınızı her gün yukarıya doğru taramak da kaş çıkmasını hızlandıracaktır. Saç derinize uygularken elle masaj yaparak ya da bir dermaroller aracılığı ile kan akışını hızlandırarak, bu doğal karışımı derinize iyice yedirmelisiniz. Karışımın kaş, kirpik ve saçlarda bir gece kalmasını tavsiye ederiz. Uygulama yaptığınız araçları temiz tutmanızın da oldukça önemli olduğunu unutmayın.

Corona Virüsü, CoViD19 hakkında yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

dermaroller

Kraliyet Adabı, İngiliz Kraliyet Ailesinin ‘Görgü Kuralları’

Kraliyet Adabı, İngiliz Kraliyet Ailesinin ‘Görgü Kuralları’

Carfax2 [CC BY-SA]

İngiliz kraliyet ailesi son zamanlarda yaşanan gelişmelerden sonra oldukça konuşuluyor. Özellikle Prens Harry ve eşi Meghan Markle’ın kraliyet ailesinden ve dolayısıyla kraliyet görevlerinden ayrılma kararı alması ve bunun ardından gelen belli bir takım olaylardan sonra İngiliz kraliyeti dünyanın dilinden düşmüyor. Biz bu yazıda magazinden çok, kraliyetin görgü kurallarından bahsedeceğiz.

Prens Harry ve eşinin kraliyetten ayrılmak istemesi ve Megxit süreci yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Gelelim konumuza. Royal Etiquette! Türkçesiyle “Kraliyet Adabı”. Kraliyet ailesi hepimizin bildiği gibi çok köklü ve belli kurallar dahilinde işleyen bir aile. Kraliçeye el sürülmeyeceğini ya da kraliçe size el uzatmadan tokalaşmak için el uzatmamanız gerektiği gibi popüler bilgiler çoğumuz tarafından biliniyor. Kraliyet ailesinin aynı bu popüler kurallara benzeyen bazı adab-ı muaşeret kuralları vardı ve bunlar hepimiz tarafından bilinmeyebilir. Yazımızın devamında bu konuyu merak eden okuyucularımızı aydınlatmaya çalışacağız.

Kraliyette Reverans

Bir kız Kraliçe 2. Elizabeth’e çiçek buketi sunarken reverans yapıyor.

Biliyoruz ki reverans saygı göstermek için yapılan en büyük jestlerin başında geliyor. Kraliyette reveransların yerlere kadar eğilerek gerçekleştirilmesi gerekmiyor. Bir bacağı diğer bacağın arkasına alıp nazikçe eğilmek yeterli oluyor. Yine de kraliçeyle karşılaşınca (karşılaşırsanız) daha fazla eğilmek ve daha uzun duraksamalar, daha yüksek saygı göstermek için yapılmaktadır. Ayrıca erkekler gösterilmesi gereken saygıyı bir reverans yerine başlarını öne eğerek ifade ederler.

Çatal Bıçak Kullanımı

Söz konusu kraliyet ve kraliyete uygun görgü olunca çatal bıçak kullanmanın da belli başlı kuralları var. Bıçak sağ, çatal sol elin işaret parmaklarıyla sırtlarından desteklenerek tutulur ve asla Amerikalıların yaptığı gibi çatal sağ ve sol el arasında gidip gelmez. İkisi de sabittir ve aynı elle kullanılır. Eğer kişinin masadan kalkması gerekirse çatal ve bıçak ortada çapraz bir şekilde bırakılır bu şekilde görevliler tabağı kaldırmaz, kişi yemeğe devam etmeyecekse keskin ve sivri kısımlar tabağın ortasına, diğer uçlar ise tabağın sağ alt köşesine bırakılır. Saat 16:20 iken nasıl gözüküyorsa çatal bıçak da öyle gözükür, bu pozisyondaki bir tabak kaldırılır.

Çay Vakti ve Görgü!

Çay içmek İngilizlerin ve tabi ki İngiliz Kraliyetinin de önem verdiği bir ritüel. Çay bizim kültürümüzde kapladığından farklı bir alanı kaplıyor İngiltere’de. Çay saatleri önemli olduğu kadar çayı içmek de bir o kadar önemli. Görgü kuralları dahilinde çay bardağının kulpu işaret ve baş parmaklarla tutulur ve kulp orta parmak ile alttan desteklenir. Aynı zamanda kadınlar hep aynı noktadan içme gayretindedirler. Bunun sebebi de ruj izi bırakmamaktır. Çayınızı karıştırmanız gerekirse saat yönünde ya da aksinde bir hareket uygulamadan, kaşığı ortada tutup ileri ve geri yönünde hareket ettirmeli ve ses çıkarmamalısınız.

El Sıkışma

El sıkışmanın da belirli kuralları var ve eğer soylu davranmak istiyorsanız bunlara da dikkat etmeniz gerekiyor. El sıkışırken göz teması çok önemlidir, biriyle el sıkışırken sağa sola bakınmak kaba algılanır.

El sıkışma sırasında karşınızıdakinin elini çok sert olmamakla beraber sıkı bir şekilde tutup en ‘fazla’ 2 kere sallamalısınız.

Merdivenleri Asilce İnmek

Kraliçe 2.Elizabeth – 1970

Günlük hayatımızda farkında olmadan yaptığımız bir hareket var, o da hanımlar merdiven inerken elimizi uzatmak. Bu aslında kraliyet adabına uygun bir davranış. Adab-ı muşarete göre hanımlar merdiven inerken çenelerini yere paralel tutarlar. Dolayısıyla eşleri hanımlar merdiven inerken ellerini uzatarak her şeyin yolunda gitmesine yardım ederler. Kimse eşinin ciddi bir yemekte merdivenlerden yuvarlanmasını istemez, dolayısıyla hanımların çenelerini yere paralel tutup düşmeden inebilmek için biraz yardıma ihtiyacı olabiliyor. Bu haraketin de bizim kültürümüzde esintileri hali hazırda hissediliyor.

Şapka Kullanımı

Toplumumuzun bazı kesimleri için şapka takmak nostaljik bir aksesuar kullanımından ibaret olsa da gerek moda gerekse kültürün getirdiklerinden ötürü hala şapka kullanan çok insan var. Şapka kullanmak kraliyet geleneklerinden biri, resmi etkinliklerde kraliyetten olan hanımlar kıyafetlerini mutlaka bu aksesuarla süslerler.

Kişisel zevkler bu aksesuarın kullanımında farklılıklar oluştursa da mutlaka bir saç aksesuarı kullanılmakta. Örnek olarak Kraliçe Elizabeth geniş kenarlı şapkalar kullanırken, Megan Markle ve Kate Middleton gibi isimler ‘fascinator’ şapka denilen aksesuarlar kullanmakta.

Mark Jones [CC BY]

Yemek ve Sofra Kuralları

Yazımızı birkaç masa kuralıyla sonlandırıyoruz. “Royal Etiquette’e” göre üst üste 4 ısırıktan fazla ısırık almak hoş görülmez. 4 parçadan sonra bir miktar ara verip yemeğe daha sonra devam etmelisiniz.Tabağınızı çok doldurmamalısınız, tabağınızda yiyeceğiniz miktarda yemek olması yeterli görülür. Tabağınıza ikram edilen yiyeceklerle fazla doldurmak aç gözlülük ve bencillik olarak algılanabileceği için, parça parça alıp bittikçe eklemek daha iyi olacaktır.

Mendilleri kullanırken, mendil tamamen açıldıktan sonra ortadan ikiye katlanır ve kucağa yerleştirilir. Mendili boynunuza takmak daha gösterişli bir hareket olsa da tabi ki gerçek hayatta bazı işler öyle yürümüyor. Mendille herhangi bir şeyi silmeniz gerekirse de bacağa temas eden bölümün içe tarafı kullanılır, böylece mendilden kıyafete herhangi bir şey bulaşması engellenmiş olur.

Saymakla bitiremeyeceğimiz kadar çok kural olmakla beraber, ki bunların bir kısmı sadece kraliyete özgü olmayıp bizim görgü kuralları diye halihazırda bildiğimiz kurallar, ana hatlarıyla bu şekilde davranmayı kendinize bir hayat gayesi ederseniz, resmi yemek ve buluşmalarda “royal” görünecek kadar görgülü sayılabilirsiniz. Her ne kadar günümüz post-modernizminde bu gibi şeylere önem verilmiyor gibi gözükse de bu kuralları saygı göstergeleridir, ve bunlara uyanlar çevrelerindeki insanların uyup uymadığına dikkat edebilir, hatta ve hatta Kraliçeyle yemekteyseniz başınıza sorun açabilirsiniz…