Kraliyet Adabı, İngiliz Kraliyet Ailesinin ‘Görgü Kuralları’

Carfax2 [CC BY-SA]

İngiliz kraliyet ailesi son zamanlarda yaşanan gelişmelerden sonra oldukça konuşuluyor. Özellikle Prens Harry ve eşi Meghan Markle’ın kraliyet ailesinden ve dolayısıyla kraliyet görevlerinden ayrılma kararı alması ve bunun ardından gelen belli bir takım olaylardan sonra İngiliz kraliyeti dünyanın dilinden düşmüyor. Biz bu yazıda magazinden çok, kraliyetin görgü kurallarından bahsedeceğiz.

Prens Harry ve eşinin kraliyetten ayrılmak istemesi ve Megxit süreci yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Gelelim konumuza. Royal Etiquette! Türkçesiyle “Kraliyet Adabı”. Kraliyet ailesi hepimizin bildiği gibi çok köklü ve belli kurallar dahilinde işleyen bir aile. Kraliçeye el sürülmeyeceğini ya da kraliçe size el uzatmadan tokalaşmak için el uzatmamanız gerektiği gibi popüler bilgiler çoğumuz tarafından biliniyor. Kraliyet ailesinin aynı bu popüler kurallara benzeyen bazı adab-ı muaşeret kuralları vardı ve bunlar hepimiz tarafından bilinmeyebilir. Yazımızın devamında bu konuyu merak eden okuyucularımızı aydınlatmaya çalışacağız.

Kraliyette Reverans

Bir kız Kraliçe 2. Elizabeth’e çiçek buketi sunarken reverans yapıyor.

Biliyoruz ki reverans saygı göstermek için yapılan en büyük jestlerin başında geliyor. Kraliyette reveransların yerlere kadar eğilerek gerçekleştirilmesi gerekmiyor. Bir bacağı diğer bacağın arkasına alıp nazikçe eğilmek yeterli oluyor. Yine de kraliçeyle karşılaşınca (karşılaşırsanız) daha fazla eğilmek ve daha uzun duraksamalar, daha yüksek saygı göstermek için yapılmaktadır. Ayrıca erkekler gösterilmesi gereken saygıyı bir reverans yerine başlarını öne eğerek ifade ederler.

Çatal Bıçak Kullanımı

Söz konusu kraliyet ve kraliyete uygun görgü olunca çatal bıçak kullanmanın da belli başlı kuralları var. Bıçak sağ, çatal sol elin işaret parmaklarıyla sırtlarından desteklenerek tutulur ve asla Amerikalıların yaptığı gibi çatal sağ ve sol el arasında gidip gelmez. İkisi de sabittir ve aynı elle kullanılır. Eğer kişinin masadan kalkması gerekirse çatal ve bıçak ortada çapraz bir şekilde bırakılır bu şekilde görevliler tabağı kaldırmaz, kişi yemeğe devam etmeyecekse keskin ve sivri kısımlar tabağın ortasına, diğer uçlar ise tabağın sağ alt köşesine bırakılır. Saat 16:20 iken nasıl gözüküyorsa çatal bıçak da öyle gözükür, bu pozisyondaki bir tabak kaldırılır.

Çay Vakti ve Görgü!

Çay içmek İngilizlerin ve tabi ki İngiliz Kraliyetinin de önem verdiği bir ritüel. Çay bizim kültürümüzde kapladığından farklı bir alanı kaplıyor İngiltere’de. Çay saatleri önemli olduğu kadar çayı içmek de bir o kadar önemli. Görgü kuralları dahilinde çay bardağının kulpu işaret ve baş parmaklarla tutulur ve kulp orta parmak ile alttan desteklenir. Aynı zamanda kadınlar hep aynı noktadan içme gayretindedirler. Bunun sebebi de ruj izi bırakmamaktır. Çayınızı karıştırmanız gerekirse saat yönünde ya da aksinde bir hareket uygulamadan, kaşığı ortada tutup ileri ve geri yönünde hareket ettirmeli ve ses çıkarmamalısınız.

El Sıkışma

El sıkışmanın da belirli kuralları var ve eğer soylu davranmak istiyorsanız bunlara da dikkat etmeniz gerekiyor. El sıkışırken göz teması çok önemlidir, biriyle el sıkışırken sağa sola bakınmak kaba algılanır.

El sıkışma sırasında karşınızıdakinin elini çok sert olmamakla beraber sıkı bir şekilde tutup en ‘fazla’ 2 kere sallamalısınız.

Merdivenleri Asilce İnmek

Kraliçe 2.Elizabeth – 1970

Günlük hayatımızda farkında olmadan yaptığımız bir hareket var, o da hanımlar merdiven inerken elimizi uzatmak. Bu aslında kraliyet adabına uygun bir davranış. Adab-ı muşarete göre hanımlar merdiven inerken çenelerini yere paralel tutarlar. Dolayısıyla eşleri hanımlar merdiven inerken ellerini uzatarak her şeyin yolunda gitmesine yardım ederler. Kimse eşinin ciddi bir yemekte merdivenlerden yuvarlanmasını istemez, dolayısıyla hanımların çenelerini yere paralel tutup düşmeden inebilmek için biraz yardıma ihtiyacı olabiliyor. Bu haraketin de bizim kültürümüzde esintileri hali hazırda hissediliyor.

Şapka Kullanımı

Toplumumuzun bazı kesimleri için şapka takmak nostaljik bir aksesuar kullanımından ibaret olsa da gerek moda gerekse kültürün getirdiklerinden ötürü hala şapka kullanan çok insan var. Şapka kullanmak kraliyet geleneklerinden biri, resmi etkinliklerde kraliyetten olan hanımlar kıyafetlerini mutlaka bu aksesuarla süslerler.

Kişisel zevkler bu aksesuarın kullanımında farklılıklar oluştursa da mutlaka bir saç aksesuarı kullanılmakta. Örnek olarak Kraliçe Elizabeth geniş kenarlı şapkalar kullanırken, Megan Markle ve Kate Middleton gibi isimler ‘fascinator’ şapka denilen aksesuarlar kullanmakta.

Mark Jones [CC BY]

Yemek ve Sofra Kuralları

Yazımızı birkaç masa kuralıyla sonlandırıyoruz. “Royal Etiquette’e” göre üst üste 4 ısırıktan fazla ısırık almak hoş görülmez. 4 parçadan sonra bir miktar ara verip yemeğe daha sonra devam etmelisiniz.Tabağınızı çok doldurmamalısınız, tabağınızda yiyeceğiniz miktarda yemek olması yeterli görülür. Tabağınıza ikram edilen yiyeceklerle fazla doldurmak aç gözlülük ve bencillik olarak algılanabileceği için, parça parça alıp bittikçe eklemek daha iyi olacaktır.

Mendilleri kullanırken, mendil tamamen açıldıktan sonra ortadan ikiye katlanır ve kucağa yerleştirilir. Mendili boynunuza takmak daha gösterişli bir hareket olsa da tabi ki gerçek hayatta bazı işler öyle yürümüyor. Mendille herhangi bir şeyi silmeniz gerekirse de bacağa temas eden bölümün içe tarafı kullanılır, böylece mendilden kıyafete herhangi bir şey bulaşması engellenmiş olur.

Saymakla bitiremeyeceğimiz kadar çok kural olmakla beraber, ki bunların bir kısmı sadece kraliyete özgü olmayıp bizim görgü kuralları diye halihazırda bildiğimiz kurallar, ana hatlarıyla bu şekilde davranmayı kendinize bir hayat gayesi ederseniz, resmi yemek ve buluşmalarda “royal” görünecek kadar görgülü sayılabilirsiniz. Her ne kadar günümüz post-modernizminde bu gibi şeylere önem verilmiyor gibi gözükse de bu kuralları saygı göstergeleridir, ve bunlara uyanlar çevrelerindeki insanların uyup uymadığına dikkat edebilir, hatta ve hatta Kraliçeyle yemekteyseniz başınıza sorun açabilirsiniz…

Tavsiye Edilen Yazılar