İnternetten alışveriş güvenli mi? Konu internet olunca tabi ki kesin bir şeyler söylemek çok da mümkün olmuyor. İnterneti büyük bir deniz, kullanıcıları da içinde yaşayan balıklar olarak düşünelim. Doğal olarak küçük balıkların yanı sıra daha büyük balıklar da bu denizde yüzüyor ve hikayede küçük balığa ne olduğunu biliyoruz. Peki internetten güvenli alışveriş yapmak mümkün mü?

İnternetten Alışveriş Nedir?

İnternetten alışveriş dediğimizde aslında çok büyük bir kavramdan bahsetmiş oluruz. Genel anlamda internet üzerinde alışveriş yapmanın birkaç çeşidi var diyebiliriz. Bunlar kişilerle birebir alışveriş, mağazaların kendi sitelerinden alışveriş ve aracı şirketlerden alışveriş olarak 3 kategoride sınıflandırılabilir. İnternette tüm sitelerin kendilerine özel kullanım sözleşmeleri vardır, alışveriş yapacağınız sitenin kullanıcı sözleşmesini mutlaka okuyun.

Birebir Sitelerden Alışveriş

Birebir alışveriş siteleri olarak adlandırabileceklerimiz sahibinden.com ve letgo.com gibi sitelerdir. Bu siteler çevrimiçi ödeme hizmeti sunmazlar. Bunun yerine hizmet ve ürün satıcıları için bir market oluşturma fırsatı tanırlar. Alıcılar ürün ve hizmetleri görüntüleyip alışverişi sitelerin haricinde gerçekleştirir.

Mağaza Sitelerinden Alışveriş

Migros isimli şirketin sanal market sitesi veya Zara isimli zincir mağazanın sitesi bu kategoride sayılabilecek sitelerden. Bu siteler genellikle ait oldukları kuruluş kadar güvenlidirler. Yani sipariş verirken ya da ödeme yaparken bu kuruluşa ne kadar güveniyorsanız sitesine de o kadar güvenebilirsiniz.

Aracı Sitelerden Alışveriş

Aracı siteler ise trendyol.com ya da n11.com gibi sitelerdir. Bu gibi kuruluşlar genellikle bünyesinde herhangi bir ürün barındırmaz. Üçüncü taraf satıcılar ürünlerini bu siteler üzerinden size pazarlarlar. Az önce örnek olarak verdiğimiz siteler güvenilir sitelerdir. Tabi ki bu sitelerden alışverin yapmanın püf noktaları da vardır.

İnternetten Daha Güvenli Alışveriş İçin Tüyolar

İnternetten alışveriş yaparken dikkat etmek gereken bazı noktalar var. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey ödemeyi her zaman bankanızın sitesinden yapmak. Bu sisteme “3D Secure” adı veriliyor. Bunun haricinde site adresini mutlaka kontrol edin.

SSL Sertifikası ve Link Kontrolü konularını aşağıda farklı bir başlık altında anlatacağım. İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise ürün yorumları. Ödeme bilgilerimizin güvende olduğundan emin olmanın haricinde güvenli bir alışveriş için ürünün açıklamasını iyice okuyup, yorumlara da göz atmakta fayda var.

  1. SSL sertifikasını kontrol edin.
  2. Mümkünse 3D Secure İle Ödeme yapın.
  3. Linkin Doğru Olduğundan Emin Olun.
  4. Kullanıcı Yorumlarını Okuyun.

İnternetten Güvenli Alışveriş İçin 3D Secure ve Link Kontrolü

Alışveriş yaptığınız sitelerin adres satırını kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Özellikle mesaj ve mail yoluyla iletilen adreslerden satın alma gerçekleştirirken bunu yapmanız çok önemli. Promosyon veya indirim başlığı altında sahte siteler hazırlanıp kredi kartı bilgileriniz çalınabilir. Kötü niyetli bir takım insanlar, tanıdığımız ve güvendiğimiz siteleri birebir kopyalarak, ufak adres değişiklikleri ile insanları dolandırabiliyor. Yeterince dikkatli olmazsanız ve bu ufak değişiklikleri fark edemezseniz bilgileriniz çalınabilir. 3D Secure isimli sistem de burada devreye giriyor.

3D Secure Nedir?

3D Secure, internetten yapılan kredi ve banka kartı işlemleri için ek bir güvenlik katmanı olarak tasarlanmış XML tabanlı bir protokoldur. Bu sistem ödeme aşamasında tüketiciyi banka sayfasına yönlendirir, bankanız size bir SMS gönderir ve buradaki kodu internet sitesine girmenizi ister.

SSL Sertifikası Nedir? Ne İşe Yarar?

SSL (Güvenli Yuva Katmanı) sertifikası, bir web sitesinin kimliğini doğrulayan ve SSL teknolojisi kullanan bir sunucuya gönderilen bilgileri şifreleyen bir dijital sertifikadır. Sitelerin SSL sertifikalarını kontrol edebilir, ve doğru adresten alışveriş yapıp yapmadığınızı bu şekilde anlayabilirsiniz. SSL sertifikasını, adres satırındaki küçük kilit sembolüne tıklayarak görebilirsiniz.

internetten güvenli alışveriş için SSL sertifikası kontrol edilmeli
internetten güvenli alışveriş için SSL sertifikası kontrol edilmeli

İnternetten alışveriş yaparken güvenli sitelerden alışveriş yapmanın haricinde güven veren satıcılardan alışveriş yaptığımıza da emin olmalıyız. Aracı sitelerde satış yapan yüzlerce farklı satıcı var, haliyle bizler n11 gibi bir siteden ürün aldığımızda bu ürünün asıl satıcısı n11 olmuyor. Bu tarz aracı siteler kullanıcıları koruma odaklı davransalar da satın alma öncesinde ürün ve satıcı yorumlarını okumakta fayda var. Bunların haricinde kişilerle birebir alışveriş yapacaksanız karşınızdaki kişiyle iyi iletişim kurduğunuzdan ve ona güvendiğinizden emin olun. Dikkatli olur ve anlatılanları uygularsanız internetten alışveriş tamamen güvenli.

Yeni Apple Airpods ‘Pro Lite’ Özellikleri ve Çıkış Tarihi

Tavsiye Edilen Yazılar