Hastalığa Karşı Kaygı Kontrolü, Psikolojimizi Nasıl Koruruz

Hastalığa Karşı Kaygı Kontrolü, Psikolojimizi Nasıl Koruruz

Photo by Yuris Alhumaydy on Unsplash

Korona Virüs salgını süresince, her anlamda sağlıklı kalmak önemli; hastalığa karşı kaygı kontrolü de bu işin bir parçası. Sağlıklı olmak bedenen ve ruhen iyi olma hali olarak tanımlanır. Beden sağlığımız için gereken önlemleri aldık sosyal mesafeye özen gösteriyoruz, ellerimizi sık sık yıkıyoruz. Peki ya ruh sağlığımız? Öncelikle şunu belirtmek istiyorum endişeli mi hissediyorsun? Ya enfekte olursam diye korkuyor musun?

Bu çok normal hepimiz korkuyoruz! Kontrol edilemeyen durumlar insanlarda kaygı uyandırır. Peki bu kaygılı süreçte ruh sağlığımızı koruyamaz mıyız? Tabii ki koruyabiliriz.

İşte Kaygı Kontrolü İçin Birkaç Öneri

Hepimiz salgın haberlerini televizyondan ya da sosyal medyadan takip ediyoruz ancak bu tarz haberlere sürekli maruz kalmak endişe düzeyini ve takip eden panik hissini arttırabilir. Bu nedenle güvenilir kaynaklardan yeterli düzeyde bilgi edinmeye özen gösterelim. Salgın haberlerini sürekli takip etme ihtiyacında olabiliriz ancak doğru ve güvenilir kısıtlı kaynaklara günde 1 ya da 2 kez bakmak bizi zihinsel ve duygusal yükten kurtaracaktır.

bir kadın balkonda meditasyon yapıyor. evde kaldığımız süreçte kaygı kontrolü için zihnimizi açık ve temiz tutmalıyız.
Photo by Jared Rice on Unsplash

Güvenilir Kaynak, Doğru Bilgi Hastalığa Karşı Kaygı Kontrolünde Önemlidir!

Doğruluğundan emin olmadığımız bilgilere inanmayalım ve başkalarıyla da paylaşmayalım.Sosyal mesafe izolasyon demek değildir! Sosyal bağlantılarımızı canlı tutalım, sevdiğimiz insanlarla fiziksel olarak görüşmesek bile telefon gibi aygıtlarla iletişim kurabiliriz. İletişim içinde olmak bizi psikolojik olarak daha sağlam kılacaktır. Evde kaldığımız bu süreçte zihnimizi açık ve temiz tutmak kaygı ve endişemizi azaltmada oldukça faydalıdır.

#EvdeKal Sürecini Verimli Hale Getirebiliriz

Evde kalma sürecini verimli geçirebiliriz! Bu sürece kendimizi keşfetme süreci olarak bakabiliriz. Yeni hobiler edinebiliriz ya da iş, okul dolayısıyla hep ertelediğimiz şeyleri sonunda gerçekleştirebiliriz. Eğer karantinadaysak korku, belirsizlik ve endişe hissedebiliriz. Bu duyguları paylaşmak ya da ağlamak bu duyguların ifadesi için önemlidir. Hislerinizle yüzleşmek hastalığa karşı kaygı kontrolü açısından önemlidir. Bu karantina sürecinde ileriye dönük esnek planlar yapmak zamanı değerlendirmemize yardımcı olacaktır.

yeni hobiler bulmak hastalığa karşı kaygı kontrolü için yardımcı olacaktır
Photo by David Pisnoy on Unsplash

Spor Yapmak Kaygı Kontrolünde İşe Yarayabilir

Fiziksel olarak aktif olmak stresle baş etmede iyi bir yöntemdir. Dışarıya çıkmasak bile evde yapmaya uygun egzersizler bulabilir ya da üretebiliriz. Son günlerde internet üzerinde evde yapılabilecek antrenmanlar paylaşılmaya başlandı. Bu yayınları takip edebilirsiniz. Zihnimizi meşgul etmeye çalışalım. Evden çalışmak, kitap okumak ya da keşfettiğimiz hobimizle ilgilenmek bu süreci kolaylaştıracaktır.Mümkün olduğu kadar rutin hayatımızı devam ettirelim. Öte yandan asla unutmayalım elbet bu günler sona erecek! Bu tarz tutumlar benimsemek hastalığa karşı kaygı kontrolünde işimize yarayacaktır.

Korona Virüs Salgını Hakkında Olan Bu Yazımıza Göz Atın

hastalığa karşı kaygı kontrol için spor yapılabilir
Photo by Omid Armin on Unsplash

Tavsiye Edilen Yazılar