İnternetten Alışveriş Güvenli Mi, Karantinada Alışveriş

İnternetten alışveriş güvenli mi? Konu internet olunca tabi ki kesin bir şeyler söylemek çok da mümkün olmuyor. İnterneti büyük bir deniz, kullanıcıları da içinde yaşayan balıklar olarak düşünelim. Doğal olarak küçük balıkların yanı sıra daha büyük balıklar da bu denizde yüzüyor ve hikayede küçük balığa ne olduğunu biliyoruz. Peki internetten güvenli alışveriş yapmak mümkün mü?

İnternetten Alışveriş Nedir?

İnternetten alışveriş dediğimizde aslında çok büyük bir kavramdan bahsetmiş oluruz. Genel anlamda internet üzerinde alışveriş yapmanın birkaç çeşidi var diyebiliriz. Bunlar kişilerle birebir alışveriş, mağazaların kendi sitelerinden alışveriş ve aracı şirketlerden alışveriş olarak 3 kategoride sınıflandırılabilir. İnternette tüm sitelerin kendilerine özel kullanım sözleşmeleri vardır, alışveriş yapacağınız sitenin kullanıcı sözleşmesini mutlaka okuyun.

Birebir Sitelerden Alışveriş

Birebir alışveriş siteleri olarak adlandırabileceklerimiz sahibinden.com ve letgo.com gibi sitelerdir. Bu siteler çevrimiçi ödeme hizmeti sunmazlar. Bunun yerine hizmet ve ürün satıcıları için bir market oluşturma fırsatı tanırlar. Alıcılar ürün ve hizmetleri görüntüleyip alışverişi sitelerin haricinde gerçekleştirir.

Mağaza Sitelerinden Alışveriş

Migros isimli şirketin sanal market sitesi veya Zara isimli zincir mağazanın sitesi bu kategoride sayılabilecek sitelerden. Bu siteler genellikle ait oldukları kuruluş kadar güvenlidirler. Yani sipariş verirken ya da ödeme yaparken bu kuruluşa ne kadar güveniyorsanız sitesine de o kadar güvenebilirsiniz.

Aracı Sitelerden Alışveriş

Aracı siteler ise trendyol.com ya da n11.com gibi sitelerdir. Bu gibi kuruluşlar genellikle bünyesinde herhangi bir ürün barındırmaz. Üçüncü taraf satıcılar ürünlerini bu siteler üzerinden size pazarlarlar. Az önce örnek olarak verdiğimiz siteler güvenilir sitelerdir. Tabi ki bu sitelerden alışverin yapmanın püf noktaları da vardır.

İnternetten Daha Güvenli Alışveriş İçin Tüyolar

İnternetten alışveriş yaparken dikkat etmek gereken bazı noktalar var. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey ödemeyi her zaman bankanızın sitesinden yapmak. Bu sisteme “3D Secure” adı veriliyor. Bunun haricinde site adresini mutlaka kontrol edin.

SSL Sertifikası ve Link Kontrolü konularını aşağıda farklı bir başlık altında anlatacağım. İnternetten alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise ürün yorumları. Ödeme bilgilerimizin güvende olduğundan emin olmanın haricinde güvenli bir alışveriş için ürünün açıklamasını iyice okuyup, yorumlara da göz atmakta fayda var.

  1. SSL sertifikasını kontrol edin.
  2. Mümkünse 3D Secure İle Ödeme yapın.
  3. Linkin Doğru Olduğundan Emin Olun.
  4. Kullanıcı Yorumlarını Okuyun.

İnternetten Güvenli Alışveriş İçin 3D Secure ve Link Kontrolü

Alışveriş yaptığınız sitelerin adres satırını kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Özellikle mesaj ve mail yoluyla iletilen adreslerden satın alma gerçekleştirirken bunu yapmanız çok önemli. Promosyon veya indirim başlığı altında sahte siteler hazırlanıp kredi kartı bilgileriniz çalınabilir. Kötü niyetli bir takım insanlar, tanıdığımız ve güvendiğimiz siteleri birebir kopyalarak, ufak adres değişiklikleri ile insanları dolandırabiliyor. Yeterince dikkatli olmazsanız ve bu ufak değişiklikleri fark edemezseniz bilgileriniz çalınabilir. 3D Secure isimli sistem de burada devreye giriyor.

3D Secure Nedir?

3D Secure, internetten yapılan kredi ve banka kartı işlemleri için ek bir güvenlik katmanı olarak tasarlanmış XML tabanlı bir protokoldur. Bu sistem ödeme aşamasında tüketiciyi banka sayfasına yönlendirir, bankanız size bir SMS gönderir ve buradaki kodu internet sitesine girmenizi ister.

SSL Sertifikası Nedir? Ne İşe Yarar?

SSL (Güvenli Yuva Katmanı) sertifikası, bir web sitesinin kimliğini doğrulayan ve SSL teknolojisi kullanan bir sunucuya gönderilen bilgileri şifreleyen bir dijital sertifikadır. Sitelerin SSL sertifikalarını kontrol edebilir, ve doğru adresten alışveriş yapıp yapmadığınızı bu şekilde anlayabilirsiniz. SSL sertifikasını, adres satırındaki küçük kilit sembolüne tıklayarak görebilirsiniz.

internetten güvenli alışveriş için SSL sertifikası kontrol edilmeli
internetten güvenli alışveriş için SSL sertifikası kontrol edilmeli

İnternetten alışveriş yaparken güvenli sitelerden alışveriş yapmanın haricinde güven veren satıcılardan alışveriş yaptığımıza da emin olmalıyız. Aracı sitelerde satış yapan yüzlerce farklı satıcı var, haliyle bizler n11 gibi bir siteden ürün aldığımızda bu ürünün asıl satıcısı n11 olmuyor. Bu tarz aracı siteler kullanıcıları koruma odaklı davransalar da satın alma öncesinde ürün ve satıcı yorumlarını okumakta fayda var. Bunların haricinde kişilerle birebir alışveriş yapacaksanız karşınızdaki kişiyle iyi iletişim kurduğunuzdan ve ona güvendiğinizden emin olun. Dikkatli olur ve anlatılanları uygularsanız internetten alışveriş tamamen güvenli.

Yeni Apple Airpods ‘Pro Lite’ Özellikleri ve Çıkış Tarihi

Friends Dizisi Özel Bir Bölümle Geri Geliyor

Friends Dizisi Özel Bir Bölümle Geri Geliyor!

Friends dizisi özel bir bölümle ‘bazı’ ekranlara geri geliyor. Friends aşağı yukarı 15 yıl kadar önce hayatımızı terk etmişti. Dizi 1994 yılında yayınlanmaya başlamış ve uzunca bir süre yayında kalarak sevenlerini güldürmeye ve ağlatmaya uzunca bir süre devam etmişti. 2004 yılında ekranlara veda eden dizi şimdi bir özel bölümle geri geliyor.

Geçtiğimiz günlerde dizideki “Chandler Bing” isimli karakteri canlandıran Matthew Perry dizi ekibinin doksanlardan kalma bir fotoğrafını ‘İşte gerçekleşiyor!’ notuyla paylaştı.

Matthew Perry Policy Exchange Follow / CC BY

Perry’nin ardından dizinin diğer oyuncuları Jennifer AnistonCourteney Cox, Lisa Kudrow ve David Schwimmer’da aynı fotoğrafı kendi hesaplarından aynı açıklama ile paylaştılar.

Friends Oyuncuları various / CC BY-SA

AT&T‘nin WarnerMedia Entertaintment isimli bölümünün gelecek günlerde başlatacağı bir çevrimiçi video yayın platformu gelecek günlerde kullanıcılarla buluşacak. Tam olarak 2020’nin Mayıs ayında hizmete girecek olan ‘HBO Max‘ isimli bu yayın servisi takip usulüne göre çalışacak, ‘Netflix’ isimli platformla iyice alevlenen bu pazara olan birçok girişim olmasıyla beraber, HBO Max marketteki yerini son yıllardan Netflix üzerinden büyük bir hayran kitlesi ve seyirciye ulaşan Friends dizisini bir anlamda kendini öne çıkarmak için kullanacak.

Friends’in özel bölümü HBO Max tarafından orjinaliyle “The One Where They Got Back Together.” olarak anılmakta. “Tekrar Beraber Oldukları Bir Bölüm” olarak Türkçeleştirilebilecek bu bölümde Friends ekibi sevenleriyle 2004 yılından beri ilk defa tekrar buluşacaklar.

Ayrıca Friends 1 Ocak 2020’den sonra Amerika’da Netflix isimli platformdan kaldırılmıştı. Hiç üzülmeyin çünkü HBO Max, Friends’in yeni özel bölümüyle beraber tüm eski sezon ve bölümleri yayınlayacak. HBO Max’in bu girişiminin kitleleri etkileyip etkilemeyeceği tartışılabilir olsa da, özel bölümün daha şimdiden birçok kişinin dikkatini çektiği ve merak uyandırdığı su götürmez bir gerçek.

HBO Max’in abonelik ücreti $14.99 olacak ve 3 ay sonra hizmete başlayacak. Yazının üzerine tıklayarak HBO Max’in sitesine gidebilirsiniz...

İşte Friends Aktörü Jennifer Aniston‘un 23 saat önce yaptığı o paylaşım:

Kraliyet Adabı, İngiliz Kraliyet Ailesinin ‘Görgü Kuralları’

Kraliyet Adabı, İngiliz Kraliyet Ailesinin ‘Görgü Kuralları’

Carfax2 [CC BY-SA]

İngiliz kraliyet ailesi son zamanlarda yaşanan gelişmelerden sonra oldukça konuşuluyor. Özellikle Prens Harry ve eşi Meghan Markle’ın kraliyet ailesinden ve dolayısıyla kraliyet görevlerinden ayrılma kararı alması ve bunun ardından gelen belli bir takım olaylardan sonra İngiliz kraliyeti dünyanın dilinden düşmüyor. Biz bu yazıda magazinden çok, kraliyetin görgü kurallarından bahsedeceğiz.

Prens Harry ve eşinin kraliyetten ayrılmak istemesi ve Megxit süreci yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Gelelim konumuza. Royal Etiquette! Türkçesiyle “Kraliyet Adabı”. Kraliyet ailesi hepimizin bildiği gibi çok köklü ve belli kurallar dahilinde işleyen bir aile. Kraliçeye el sürülmeyeceğini ya da kraliçe size el uzatmadan tokalaşmak için el uzatmamanız gerektiği gibi popüler bilgiler çoğumuz tarafından biliniyor. Kraliyet ailesinin aynı bu popüler kurallara benzeyen bazı adab-ı muaşeret kuralları vardı ve bunlar hepimiz tarafından bilinmeyebilir. Yazımızın devamında bu konuyu merak eden okuyucularımızı aydınlatmaya çalışacağız.

Kraliyette Reverans

Bir kız Kraliçe 2. Elizabeth’e çiçek buketi sunarken reverans yapıyor.

Biliyoruz ki reverans saygı göstermek için yapılan en büyük jestlerin başında geliyor. Kraliyette reveransların yerlere kadar eğilerek gerçekleştirilmesi gerekmiyor. Bir bacağı diğer bacağın arkasına alıp nazikçe eğilmek yeterli oluyor. Yine de kraliçeyle karşılaşınca (karşılaşırsanız) daha fazla eğilmek ve daha uzun duraksamalar, daha yüksek saygı göstermek için yapılmaktadır. Ayrıca erkekler gösterilmesi gereken saygıyı bir reverans yerine başlarını öne eğerek ifade ederler.

Çatal Bıçak Kullanımı

Söz konusu kraliyet ve kraliyete uygun görgü olunca çatal bıçak kullanmanın da belli başlı kuralları var. Bıçak sağ, çatal sol elin işaret parmaklarıyla sırtlarından desteklenerek tutulur ve asla Amerikalıların yaptığı gibi çatal sağ ve sol el arasında gidip gelmez. İkisi de sabittir ve aynı elle kullanılır. Eğer kişinin masadan kalkması gerekirse çatal ve bıçak ortada çapraz bir şekilde bırakılır bu şekilde görevliler tabağı kaldırmaz, kişi yemeğe devam etmeyecekse keskin ve sivri kısımlar tabağın ortasına, diğer uçlar ise tabağın sağ alt köşesine bırakılır. Saat 16:20 iken nasıl gözüküyorsa çatal bıçak da öyle gözükür, bu pozisyondaki bir tabak kaldırılır.

Çay Vakti ve Görgü!

Çay içmek İngilizlerin ve tabi ki İngiliz Kraliyetinin de önem verdiği bir ritüel. Çay bizim kültürümüzde kapladığından farklı bir alanı kaplıyor İngiltere’de. Çay saatleri önemli olduğu kadar çayı içmek de bir o kadar önemli. Görgü kuralları dahilinde çay bardağının kulpu işaret ve baş parmaklarla tutulur ve kulp orta parmak ile alttan desteklenir. Aynı zamanda kadınlar hep aynı noktadan içme gayretindedirler. Bunun sebebi de ruj izi bırakmamaktır. Çayınızı karıştırmanız gerekirse saat yönünde ya da aksinde bir hareket uygulamadan, kaşığı ortada tutup ileri ve geri yönünde hareket ettirmeli ve ses çıkarmamalısınız.

El Sıkışma

El sıkışmanın da belirli kuralları var ve eğer soylu davranmak istiyorsanız bunlara da dikkat etmeniz gerekiyor. El sıkışırken göz teması çok önemlidir, biriyle el sıkışırken sağa sola bakınmak kaba algılanır.

El sıkışma sırasında karşınızıdakinin elini çok sert olmamakla beraber sıkı bir şekilde tutup en ‘fazla’ 2 kere sallamalısınız.

Merdivenleri Asilce İnmek

Kraliçe 2.Elizabeth – 1970

Günlük hayatımızda farkında olmadan yaptığımız bir hareket var, o da hanımlar merdiven inerken elimizi uzatmak. Bu aslında kraliyet adabına uygun bir davranış. Adab-ı muşarete göre hanımlar merdiven inerken çenelerini yere paralel tutarlar. Dolayısıyla eşleri hanımlar merdiven inerken ellerini uzatarak her şeyin yolunda gitmesine yardım ederler. Kimse eşinin ciddi bir yemekte merdivenlerden yuvarlanmasını istemez, dolayısıyla hanımların çenelerini yere paralel tutup düşmeden inebilmek için biraz yardıma ihtiyacı olabiliyor. Bu haraketin de bizim kültürümüzde esintileri hali hazırda hissediliyor.

Şapka Kullanımı

Toplumumuzun bazı kesimleri için şapka takmak nostaljik bir aksesuar kullanımından ibaret olsa da gerek moda gerekse kültürün getirdiklerinden ötürü hala şapka kullanan çok insan var. Şapka kullanmak kraliyet geleneklerinden biri, resmi etkinliklerde kraliyetten olan hanımlar kıyafetlerini mutlaka bu aksesuarla süslerler.

Kişisel zevkler bu aksesuarın kullanımında farklılıklar oluştursa da mutlaka bir saç aksesuarı kullanılmakta. Örnek olarak Kraliçe Elizabeth geniş kenarlı şapkalar kullanırken, Megan Markle ve Kate Middleton gibi isimler ‘fascinator’ şapka denilen aksesuarlar kullanmakta.

Mark Jones [CC BY]

Yemek ve Sofra Kuralları

Yazımızı birkaç masa kuralıyla sonlandırıyoruz. “Royal Etiquette’e” göre üst üste 4 ısırıktan fazla ısırık almak hoş görülmez. 4 parçadan sonra bir miktar ara verip yemeğe daha sonra devam etmelisiniz.Tabağınızı çok doldurmamalısınız, tabağınızda yiyeceğiniz miktarda yemek olması yeterli görülür. Tabağınıza ikram edilen yiyeceklerle fazla doldurmak aç gözlülük ve bencillik olarak algılanabileceği için, parça parça alıp bittikçe eklemek daha iyi olacaktır.

Mendilleri kullanırken, mendil tamamen açıldıktan sonra ortadan ikiye katlanır ve kucağa yerleştirilir. Mendili boynunuza takmak daha gösterişli bir hareket olsa da tabi ki gerçek hayatta bazı işler öyle yürümüyor. Mendille herhangi bir şeyi silmeniz gerekirse de bacağa temas eden bölümün içe tarafı kullanılır, böylece mendilden kıyafete herhangi bir şey bulaşması engellenmiş olur.

Saymakla bitiremeyeceğimiz kadar çok kural olmakla beraber, ki bunların bir kısmı sadece kraliyete özgü olmayıp bizim görgü kuralları diye halihazırda bildiğimiz kurallar, ana hatlarıyla bu şekilde davranmayı kendinize bir hayat gayesi ederseniz, resmi yemek ve buluşmalarda “royal” görünecek kadar görgülü sayılabilirsiniz. Her ne kadar günümüz post-modernizminde bu gibi şeylere önem verilmiyor gibi gözükse de bu kuralları saygı göstergeleridir, ve bunlara uyanlar çevrelerindeki insanların uyup uymadığına dikkat edebilir, hatta ve hatta Kraliçeyle yemekteyseniz başınıza sorun açabilirsiniz…