Evde Kendi Meyvelerinizi Yetiştirmek İşte Bu Kadar Kolay!

Evde kendi meyvelerinizi yetiştirmek eminim zaman zaman aklınıza gelmiştir. Evde ve oldukça sancılı geçen bu süreçte hayatımıza renk katacak minik hobiler ve uğraşlar bulmak önemli, evde kendi meyvelerinizi yetiştirmek bu uğraşlardan biri olabilir. Evde yetiştirebileceğiniz bir çok meyve ve sebze olsa da toplayacağınız hasat bu işi yaptığınız alan ile paralel olacaktır. Geniş bir balkon, teras ya da bahçeniz varsa işler sizin için daha eğlenceli bir hal alabilir. Dar bir alana sahip olsanız da eğer size iyi geleceğini düşünüyorsanız mutlaka bu işe başlayın. Toprakla uğraşmak insanı rahatlatan bir süreçtir. Toprakla temasın fiziksel faydalarını zaten biliyoruz, bunun haricinde toprakla ilgilenmenin psikolojiye de birçok faydası olacağını söyleyebiliriz.

Evde Kendi Meyvelerinizi Yetiştirmek İçin Mekan Ve Toprak Seçimi

Her şeyden önce yetiştireceğiniz bitkilerin ne kadar ısı ve ışığa ihtiyacı olacağını göz önünde bulundurmalısınız. Direkt güneş ışığı isteyen meyveler ne yazık ki ışık almayan odalarda yetişmeyecektir. Meyve veren bitkiler güneş ışığından gelen enerjiyi ‘dönüştürerek’ meyvelerine aktarırlar. Bu da ne kadar çok ışık o kadar iyi yetişen bitki anlamında gelir. Yetiştirmek istediğiniz meyveleri seçtikten sonra uygun bir yer seçimi yapmalısınız. Ev bahçenizi kuracağınız yere karar verdikten sonra birkaç şeye ihtiyacınız olacak. Bunlar en temelde toprak, saksı, gübredir. Çoğu meyve beslenebileceği uzun ve yayvan köklere ihtiyaç duyar, bu yüzden saksı seçimi bitkinin düzgün gelişebilmesi için en az 30 cm çapında ve 30 cm den daha derin saksılar seçmelisiniz. Çilek meyvesinin böyle bir ihtiyacı olmadığı için yer probleminiz varsa sadece çilek yetiştirerek başlayabilirsiniz.

Bitkiler büyüdükçe onları daha iyi gelişmeleri için daha büyük saksılara almakta fayda var. Yetişkin bitkiler için her ilkbaharda saksının en üst kısmındaki toprağı çıkarıp, yerine organik gübre eklemek akıllıca olacaktır. Toprak tabanlı, çakıl içeren gübre karışımlarını kullanmak verimliliği arttırır. Mümkünse humuslu toprak kullanın ve toprağınızda kurutucu maddeler olmasını sağlayın. Toprağın kurumasını sağlayacak maddelerin eksikliği köklerin sürekli ıslak kalmasına ve çürümesine neden olacaktır. Gerekli aralıklarla sıvı gübreler ekleyin. Özellikle bitki çiçek ve meyve verdiği sırada düzenli olarak sulamalı ve yüksek potasyum içeren gübrelerle desteklemelisiniz. İyi bir toprak karışımına bitkinizi ekip yeterli aralıklarla sulamak da yeterli olacaktır, fakat gübreleme ve saksı değişimine dikkat ederseniz meyveleriniz daha lezzetli ve hasatınız bol olacaktır.

Synonyms Filmi, ‘Eş Anlamlılara’ Farklı Bir Bakış yazımızı okudunuz mu?

Hangi Meyveleri Yetiştirebilirim? Evde Kendi Meyvelerinizi Yetiştirmek İçin Liste

Hemen en kolaydan başlayarak evde yetiştirebileceğiniz meyveleri sıralayalım.

Çilek

evde kendi çilek meyvelerinizi yetiştirmek

Çilek evde yetiştireceğiniz meyveler arasında en kolayıdır. Büyük saksılara ihtiyaç duymaz ve ek kökler yayabilir. Güneşli bir pencere kenarında yetiştireceğiniz çilekler yaz ortasından sonbaharın ortasına kadar meyve vermeye devam edecektir. Küçük, pencere kenarına konabilecek saksılar çilek yetiştirmek için uygundur. Yayılan sapları temizlemek bitkinin enerji ihtiyacını azaltacağı için meyveleme kapasitesi artacaktır.

Ahududu

evde kendi ahududu meyvelerinizi yetiştirmek

Ahududu çok bakım istemeyen meyvelerdendir. Gün ışığını çok seven bu bitki aynı zamanda en iyi hızlı kuruyan toprakta yetişir. Yaz sonu ve sonbahar başında meyveleri toplanabilir. Meyve toplanan dalları kesmeniz gelecek seneki hasat için iyi olur. İlk sene meyve vermemiş olan dallarda bir sonraki sene birçok ahududu göreceksinizdir. Aşırıya kaçmadan sulamanız yeterli olacaktır.

Yaban Mersini

evde kendi yaban mersini meyvelerinizi yetiştirmek

Evde kendi meyvelerinizi yetiştirme fikri hoşunuza gittiyse ve küçük saksılardan yanaysanız yaban mersini tam sizin için biçilmiş kaftan. İlkbaharda güzel kokulu çiçekler açar, sonbaharda yaprakları çok güzel bir renk alır. Yaz sonuna doğru ise meyvelerini yiyebilirsiniz. Yaban mersininin meyve vermeye başlaması birkaç sene sürebilir. Asidik toprağa ihtiyaç duyar ve sulama mutlaka yağmur suyuyla yapılmalıdır. Çeşme suyu, arıtılmış veya şişelenmiş sular toprağın asiditesini düşüreceği için tercih edilmezler. Bunun haricinde yaban mersini hiçbir bakım gerektirmez.

Böğürtlen

evde kendi böğürtlen meyvelerinizi yetiştirmek

Eğer bu yazıdan sonra ekim yapmayı düşünüyorsanız böğürtlen için tam olarak doğru vakitte olduğumuzu söylemeliyim. Böğürtlenin birçok türü vardır ve pek uğraş gerektirmez. Tohum satın alırken dikensiz böğürtlen aldığınızdan emin olun. Yaban mersini kadar olmasa da hafif asitli toprağa ihtiyaç duyar. Birkaç sulamada bir toprağın asit oranını bir gübre aracılığı ile arttırabilirsiniz. Kolay toplamak için birkaç ip bağlayıp dalların bu ipler etrafında büyümesini sağlayın. Geniş ve uzun balkon saksıları daha kullanışlı olacaktır. Sezon sonunda bitkiyi 15 santimetreye kadar kısaltmanız gelecek yıl da meyve vermesini sağlayacaktır.

İncir

evde kendi incir meyvelerinizi yetiştirmek

İnciri yetiştirmek için sıcak bir bölgede yaşıyor olmanız gerekiyor, ya da bitkinizi ılık bir ortamda büyütmeniz. Tohum alırken bölgenize uygun seçim yapmanız önemli. Soğuğa hiç dayanıklı olmayan incirler olmasına karşın 8-10 derece arasında yaşayabilen incirler de vardır. Sıcak iklim bölgelerinde senede 2 defa hasat alabilirsiniz. İncirler yumuşadıklarında toplama vaktinin geldiğini anlayabilirsiniz. Büyüme sezonunda 2 3 günde bir sulayın ve direkt güneş ışığından kaçının.

Şeftali ve Nektarin

evde kendi şeftali meyvelerinizi yetiştirmek

Şeftali ve Nektarin ağaçları da evde yetiştirmeye uygundur. Bu bitkiler için geniş saksılar tercih edilmeli ve bitki büyüdükçe saksı değişimine dikkat edilmelidir. Tohum satın alırken evde büyüteceğinizi mutlaka söyleyin. Doğal veya genetiği oynanmış olarak bodur tohumlar mevcut. Doğal bodurları tercih etmeniz şiddetle önerimizdir. Bu bitkileri ılık-sıcak ortamlarda ve yarım direkt ışık altında yetiştirebilirsiniz. Sıcaklık gelişim evresinde 15 ila 20 derece arasında, meyve evresinde ise daha yüksek olmalıdır. Oda içerisinde yetiştirmek için çok uygun değildir, ılık bir balkon veya teras en iyi tercihtir.

evde kendi nektarin meyvelerinizi yetiştirmek

Evde yetiştirebileceğiniz daha bir çok meyve bulunuyor, biz bugün daha tatlı olanları seçtik. Domates, salatalık, soğan, sarımsak gibi meyve sebzeleri de kolaylıkla evde yetiştirebilirsiniz. Korona virüs son bulana kadar evde meyvelerinizle uğraşmak açığa çıkan boş zamanı değerlendirmek için iyi bir yol olacaktır. Ek olarak bu sitelere de göz atabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar