OtemizPlus İle İnternetten Kolay ve Hızlı Para Kazanmak

internetten para kazanmak
internetten hızlı ve kolay para kazanmak

İnternetten para kazanmak” başlıklı yazıları neredeyse her gün birçok sitede görüyoruz. Peki bu sitelerde gördüğümüz yöntemlerle kolay ve hızlı para kazanabiliyor musunuz? Bu sorunun cevabı hayır ise ve bunu değiştirmeye niyetliyseniz bu yazı tam size göre. Yazımızın devamını oku ve sen de OtemizPlus ile internetten kolay ve hızlı para kazanmak için ilk adımını at.

İnternetten Kolay ve Hızlı Para Kazanma Yolları

İnternetten para kazanmanın birçok yolu olduğu söylense de bu yöntemler genellikle çoğu kullanıcının işine yaramıyor. İnternetten kolay ve hızlı para kazanmak başlıklı içerikler genellikle kullanıcıları hayal kırıklığına uğratıyor. İnternetten para kazanmanın aslında birçok yolu mevcut. Bunların arasında “satış ortaklığı” ve “link kısaltma” gibi sistemlerin yanı sıra blog yazmak ve reklam yayınlamak gibi yöntemler var. Bugün anlatacağımız yöntem ise bunlardan çok daha kolay ve hızlı bir sistem olan OtemizPlus. OtemizPlus ile siz de internetten kolay ve hızlı para kazanmak istiyorsanız aşağıdaki açıklamaları okumaya başlayın.

bir blog yazmak internetten para kazanmak için iyi bir yol olabilir.

OtemizPlus Nedir? OtemizPlus İle İnternetten Para Kazanmak

otemizplus ile internetten kolay ve hızlı bir şekilde para kazanmak mümkün

OtemizPlus internetten para kazanmak isteyen okurlarımız için en hızlı ve en kolay yöntem. Türk bir geliştiricinin Chrome Mağazasına yüklediği bir eklenti ile entegre çalışan sistem, tıklanan reklamlar üzerinden kullanıcıya komisyon kazandırıyor. OtemizPlus eklentisi ve üyeliği ömür boyu ücretsiz. Eklentinin temel çalışma prensibi reklamlara tıklayarak para kazanma üzerine kurulu.

OtemizPlus, uzun yıllar reklamverenlerin ve aracılık edenlerin reklam bombardımanına maruz kalan kullanıcıları, kâra geçirmek için tasarlanan bir yazılımdır. Bu yazılım ile, internette gezinirken karşılaştığınız ve ilginizi çekerek tıkladığınız reklamlardan belli oranlarda tıklama başına para kazanabilirsiniz.

OtemizPlus tamamen kullanıcı dostu olarak tasarlanmış, Google tarafından onaylanmış, tüm resmi prosüdürlere uygun olarak yapılandırılmış ve %100 güvenli bir yazılımdır.

OtemizPlus

OtemizPlus’ın Chrome Mağazası linkine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

OtemizPlus eklenti tabanlı çalışan bir sistem. Siteye üye olduktan sonra edindiğiniz eşsiz kullanıcı kodunuzu eklentiye giriyorsunuz. Eklenti sunucu ile sürekli bağlantı halinde. Siz normal kullanımınıza devam ederken bazı sitelerde farklı reklamlar çıkmaya başladığını gözlemleyeceksiniz. Bu reklamlara tıklamanız haricinden daha önceden belirlenmiş miktarlarda komisyon sunucu bazında hesabınıza aktarılacak. Arzu ederseniz eklentinin sitesine giriş yaptıktan sonra profilim sekmesinde hali hazırda aktif reklamların yerlerini görüp bilinçli olarak da tıklayabilirsiniz.

otemizplus reklamlar bölümü

Sistem aynı zamanda Gold Üyelik seçeneği de sunuyor. Gold Üyeliği satın alan kullanıcılar ömür boyu sadece tek bir defa ücret ödüyor. Gold Üyelik şu an için sadece 10 Türk lirası. Sağladığı avantajlar ise tık başına daha fazla komisyon, İninal ve Papara gibi hesaplara ödeme alma.

Aşağıdaki logoya tıklayarak OtemizPlus sitesini hemen ziyaret edebilirsiniz.

otemizplus ile internetten para kazanmak

Ödeme talebi oluşturmak için alt limit 50 Türk Lirası. Özellikle gold üyelik satın alırsanız alt limite ulaşmak çok daha kolay olacaktır. Tüm bunların yanı sıra geliştirici sürekli olarak ödüllü etkinlikler yapıyor. Bu etkinlikler reklamlaar bölümünün hemen üstünde duyuruluyor, aynı zamanda telegram grubu üzerinden de insanlar bu tarz ödüllü etkinliklerden haberdar ediliyor. Ödüllü etkinliklerde reklamın nerede olduğu söylenmeden ipuçları veriliyor. Reklamı ilk bulup tıklayan, daha önceden belirtilen miktarlarda komisyon kazanıyor ve bu komisyonlar da 5, 10, 20 Türk lirası gibi tutarlar. Gold üyelikler bu ödüllerin komisyonunu da arttırıyor. Geliştiricinin yüklediği şu videolara da mutlaka göz atın.

Türkiye’de Saykodelik Rock Müziğe Yeni Bir Rüzgar Taşıyan Grup: Büyük Ev Ablukada! Başlıklı Yazımızı Buraya Tıklayarak Okumaya Başlayabilirsiniz.

Koronavirüs Kraliyette Yayılıyor: Prens Charles

Koronavirüs Kraliyette Yayılıyor: Prens Charles

prens Charles eşi Camilla, annesi kraliçe 2. Elizabeth ve Prens William ile eşi Kate Middleton

Koronavirüs kraliyette! Koronavirüs hakkında yazdığımız ilk yazıdan bu yana çok şey değişti. Artık çoğu kaynak gerek Türkçe gerek yabancı dillerde, sürekli olarak bu konu hakkında yazıp çiziyor. Bugün yapılan bir habere göre İngiliz Kraliyet ailesinden Prens Charles koronavirüs şüphesiyle test edildi. Dün yapılan testin sonucunun pozitif olmasıyla 71 yaşında olan Charles öz izolasyon sürecine girdi. Şu an İskoçya’da Balmoral Kalesinde olan prens yumuşak semptomlar gösteriyor. Charles’ın eşi Cornwall Düşesi Camilla, sadece İngiltere’de 8000 kişiye bulaşan ve 424 kişiyi öldüren virüsün semptomlarını henüz göstermiyor.

prens harry, prens charles ve prens william

Koronavirüs kraliyette, özellikle de kraliçeye yakın birinde çıkmasıyla birlikte artık soylu, köylü ayrım gözetmeksizin her kesimi etkilediğini bir kez daha kanıtlamış oldu. Prens Charles yaklaşık 15 gün kadar önce bir etkinlik sırasında Prens Albert ile karşılıklı oturmuştu. Monaco Prensi, Prens Albert’ın 5 gün önce koronavirüs pozitif olduğu açıklanmıştı. Prens Albert ve Prens Charles geçtiğimiz günlerde bir WaterAid etkinliğinde karşılıklı oturmuşlardı. Charles’ın hastalığı nereden kaptığını tam olarak bilemeyecek olsak da kime bulaştırıp bulaştıramayacağını tahmin edebiliyoruz. Ne yazık ki koronavirüs belirtisi göstermeden 10-14 gün kadar dış dünyayla “sağlıklı” olduğumuzu düşünerek iletişim kuruyoruz, fakat aslında bu süre virüsü en çok yaydığımız dönem. Bu süreç boyunda Charles’ın görevleri itibariyle birçok kişiyle görüşmesi ve birkaç etkinliğe katılması, virüsü yaymış olma ihtimalinin yüksek olduğunu düşündürtüyor.

Koronavirüs Kraliyette Yayılmaya Devam Edecek Mi?

Koronavirüs yayılmaya devam edebilir. Yapılan açıklamalara göre Prens Charles, Kraliçeyle en son 12 Mart günü ‘kısa’ bir görüşme yaptı. Doktorların açıklamaları ise Prens Charles’ın en erken 13 Mart günü ‘bulaştırıcı’ olduğu yönünde. Charles bu dönemde babasıyla hiç görüşmedi. Buckingham Saray sözcüsünün açıklamalarına göre kraliçenin sağlığı yerinde ve doktorların sağlığı için verdiği tüm tavsiyeleri yerine getiriyor. Harry ve Meghan şu an Kanada’da, bu sırada William ve Kate ise Norfolk’dalar. Prens Charles’ın 9 Martta Westminster’daki bir görevinde her iki çiftle de görüşmüş olduğunu eklemekte fayda var. Kraliyette yayılma ihtimalinin yanı sıra Charles’ın “Prince’s Trust Awards” olarak bilinen etkinlikte görüştüğü birçok ünlü isim de risk altında. İşte o ünlülerin bazıları: Philip Schofield, Fearne Cotton, Pierce Brosnan, Richard E Grant, Rolling Stones yıldızı Ronnie Wood, X Factor yıldızı Fleur East, Dina Asher-Smith ve Craig David.

Doğal ürünlerle yapabileceğiniz kaş ve kirpik serumu tarifimize göz atın!

İngiltere’de Neler Oluyor?

İngiltere’nin karantina günlerinin ikince gününde koronavirüs kraliyet ailesine kadar ulaştığı için işleyiş de büyük ölçüde değişti. Başbakan’ın Kraliçeyle haftalık olarak yaptığı görüşme artık telefon üzerinden yapılıyor. İngiliz hükumeti 3.5 milyon antikor testi satın almış olduğunu iddia etse de, üreticisini açıklamama konusunda ısrarcı. Aynı zamanda bu testlerin ne zaman kullanılacağı, evlerde kullanılıp kullanılamayacağı gibi sorular da merak konusu. Konuşulanlara göre İngiltere, İtalya’nın yaşadığından daha sert bir krizle karşı karşıya olabilir. Koronavirüs kaynaklı ilk psikolojik çöküş de gerçekleşti, bir hemşire koronavirüs pozitif olduğunu öğrendikten sonra başkalarına bulaştırma ve bulaştırmış olma korkusuyla intihar etti.

prens Charles ve Kraliçe 2. Elizabeth

KAYNAK: https://www.dailymail.co.uk/news/article-8150833/Prince-Charles-coronavirus.html?ito=push-notification&ci=11317&si=3748477

Sokak Hayvanları Hakkında – Patili Canlarla Neden Empati Yapmalıyız?

Sokak Hayvanları Hakkında – Patili Canlarla Neden Empati Yapmalıyız?

Eminim çoğumuz sokakta minik bir kedi gördüğümüzde “Ne kadar tatlı!” deyip günlük yaşantımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Onları herkes seviyor fakat onlara karşı sorumlu olduğumuz düşüncesi maalesef yaygın değil. Bu utanılacak ya da kızılacak bir şey değil çünkü duyarlılık bilinci sonradan kazanılıyor. Çöp kenarlarında gördüğümüz o minik kedilerin büyük bir çoğunluğu sadece birkaç gün hayatta kalabiliyor. “Ama bu doğanın parçası onlar kendi yiyeceklerini bulup avlanabilirler.” diyenleri duyabiliyorum. Fakat bu bahsettiğimiz hangi doğa? Apartmanların arasında güneşin bile zor ulaştığı, dar sokaklarda hızla araçların geçtiği, çöplerin onların mutfağı haline geldiği bir doğa mı?

Sokak Hayvanları Avlanabilir Mi? Kendi yemekleriniz bulamazlar mı?

Evet yüzyıllar önce patili dostlarımızı evcilleştirmeden önce her vahşi hayvan gibi onların da avlanma ve korunma gibi becerileri vardı. Bugün geldiğimiz noktada ise biz insanlar bile bu dar sokaklı yüksek binalı “medeniyetle şekillenmiş” şehirlerde yaşayamaz halde. Bu çevrede patili dostlarımızdan avlanıp kendi yiyeceklerini bulmalarını beklemek hiç adil değil. Tek bildikleri şey çöplerden bozulmuş yemek artığı bulabilmek ya da sizden gelebilecek olan bir kap yemek ve su için saatlerce sizi beklemek. O sokakta masum gözlerle sadece sizin yolunuzu gözlemek. Normal şartlarda bir kedinin ortalama ömrü on beş yıl iken bu oran doğa(!) olarak tanımladığımız şehirlerde üç yıla kadar düşebiliyor. Bozuk gıdalardan, çöplerdeki mikroplardan, kışın açlıktan ve soğuktan geçirdikleri hipotermiden veya arabanın altında kalmaktan dolayı kısacık yaşamlarına erkenden veda etmek zorunda kalıyorlar.

Zorunda kelimesi çok önemli çünkü bu hayatı onlara biz yaşatıyoruz. Bununla da kalmayıp insanlar tarafından tecavüze uğrayıp şiddet görüyorlar. Bunların çoğu antroposentrik düşünceden kaynaklanıyor. Biz doğanın bir parçası olmayı kabullenebilmek yerine tam aksine doğaya hükmetmeye, doğa üzerinde güçlü bir otorite kurmayı tercih ediyoruz. Peki bizim patili dostlarımız karşı sorumluluklarımız neler? Kabullenmek istemesek de bunlar bizim birer sorumluluğumuz.

Sorumluluk Sahibi Olmak

İşte bu noktada empati duygusu yüksek olan insanlar daha fazla sorumluluk alarak sokak hayvanları adına güzel işler yapmak için uğraşıyorlar. Kendinizi ya da sevdiğiniz birini minik, güçsüz bir kedinin yerine koyun. Karnınız aç, muhtemelen çöplerden yemek ararken gözleriniz iltihap kaptı. Kimse yardım etmeyeceği için görme yetinizi kaybedeceksiniz, vücudunuza günlerdir yemek girmediği için ısı kaybı yaşıyorsunuz ve kuvvetle muhtemel ıslaksınız. İşte bu noktada hissedilen ve içinize düşen o hissiyat çok önemli. Bu hissiyat bizi empati yapmaya iten en kuvvetli duygulardan biri. Bu gibi kötü şartlarda milyonlarca sokak hayvanı yaşamak için çabalıyor. Bazıları gönüllüler tarafından beslenip tedavi ettirilip ve ardından yuvalandırılsa da maalesef bu insanların sihirli değnekleri yok.

Bazılarınızın “Ama ben çalışıyorum zamanım yok.” gibi sitemleri olabilir. Bir kap su ve yemek koymak için herkesin zamanı olabileceğini düşünüyorum. Yine de size daha kolay bir tavsiyem var. Eğer siz bu sokak hayvanlarına yardım etmek isteyip zaman bulamıyorsanız bu işi yapan gerçek hayvan gönüllülerine yardımda bulunabilirsiniz. Onlar her zaman sizin maddi ve manevi desteğinize ihtiyaç duyuyorlar. Herkes az da olsa elinden geleni yapabilirse onları hapsettiğimiz bu şehirlerde kısacık hayatlarını mümkün mertebe daha güzel yaşamalarını sağlayabiliriz. Benim tek başıma yapacağım şeyden ne olur demeyin lütfen. Bir canın hayatına can olmak dünyayı anında değiştirmeyebilir, ama o can için dünyayı değiştirmiş olursunuz.

Fotoğraflar yazarın kendisi tarafından çekilmiştir.

Kraliçe 2.Elizabeth’in köpeklerine nasıl davranıldığınız biliyor musunuz? Hemen Kraliyet Adabı yazımızı buraya tıklayarak okuyun.

Buraya ve buraya tıklayarak da change.org adresli sitede düzenlenen kampanyalara göz atabilirsiniz.

Buradaki adres ile de HAYTAP’ın internet sitesi üzerinden kampanyaları inceleyebilirsiniz.

Megxit, Prens Harry ve Meghan Markle Kraliyet Görevlerinden Ayrılıyor

prens harry ve meghan markle düğünü

Megxit Süreci, Prens Harry ve Meghan Markle Kraliyet Görevlerinden Ayrılıyor

Prens Harry ve Meghan Markle kraliyet görevlerinden ayrılıyor, sosyal medyada ve İngiliz basınında bu süreç Megxit olarak adlandırılıyor. 19 Mayıs 2018 tarihinde Windsor Kalesinin St. George Katedralinde gerçekleşen düğünlerinden itibaren bir takım dedikodular sürekli olarak hem konvansiyonel medyada hem de internette dönüyordu.

Prens Harry ve Meghan Markle evlilik törenlerinde verilen vaazı dinliyorlar.
Tone’o / CC BY

Prens Harry, Meghan ile tanışmasından bir ‘kör randevu’ olarak bahsediyor. Haziran 2016’da ikilinin ortak bir arkadaşı, çifte bir randevu ayarlar ve evliliğe hatta birlikte kraliyet görevleri ve unvanlarından ayrılmaya kadar gidecek olan hikaye başlar. İlişkilerinin daha ciddi bir şeye evrilmesiyle beraber, Kraliçe’nin, Meghan’ın kraliyete geçişini kolaylaştıracak bir teklifte bulunduğu da iddia ediliyor.

Bir kaynağa göre Kraliçe 2.Elizabeth, Prens Harry ve müstakbel eşi Meghan Markle’a, unvanları olmadan yaşama özgürlüğünü düğün öncesinde sunmuştu. Bu teklif sayesinde Suits isimli diziyle bilinen Meghan Markle oyunculuk kariyerine devam edebilecek ve kraliyete daha yumuşak bir geçiş sağlayabilecekti. İddiaya göre o günlerde Meghan ‘kraliyet adına çalışmaktan mutlu’ olacağını bildirerek oyunculuk kariyerini bitirme kararı almıştı.

Prens Harry ve  Meghan Markle'ın bir fotoğrafı.
Mark Jones / CC BY

Evliliklerinden sonra ‘Sussex Düşesi’ ve ‘Prenses Hazretleri’ unvanlarını alan Meghan Markle, oyunculuk kariyerini bitirmiş ve bir depo eşyası haricindeki eşyalarını Birleşik Krallığa taşımıştı. Markle’ın Kanada topraklarında bir depo kiralayıp, bir takım eşyalarını burada depolaması bazı çevreler tarafından Markle’ın kraliyet unvanlarını ve görevlerini alırken bile ‘Megxit’ sürecini planladığını iddia ediyor.

Sussex Royal’a Veda Edecekler

Harry ve Meghan’ın 2019 yılında kullanmaya başladıkları “Sussex Royal” markası son zamanlarda oldukça konuşulan başka bir konu. Meghan ve Harry’nin bu ismi Prens William ve Kate Middleton’dan esinlendikleri düşünülüyor. “Kensington Royal” adıyla bir Instagram hesabı da yürüten William ve Kate, resmi olarak bu hesabı kullanmakta. İşte o hesaptan bir gönderi:

Eğer Harry ve Meghan’ın “Sussex Royal” hesabını merak ettiyseniz, onların hesabının da oldukça başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Yüksek beğeniler ve takipçi sayısına sahip bu hesapta kraliyetten ayrılıp, ‘maddi olarak özgür’ ve ‘medyanın tacizinden uzakta’ yaşamak istediklerini de bir gönderi aracılığıyla duyurmuşlardı. İşte o gönderi:

Kraliyet Yazılarını Seviyorsanız ‘Royal Etiquette’ Hakkında Yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bu açıklamadan 10 gün kadar sonra Kraliçe 2. Elizabeth bir bildiri yayımladı. Sussex çifti bu bildiriyi kendi Instagram hesapları üzerinden de paylaştı. Bildiride Kraliçe, uzun aylar süren görüşmelerin sonunda torunu ve ailesi için yapıcı ve destekleyici bir yol bulunabilmesinden mutlu olduğunu dile getirdi. Sayfanın en altında Kraliçenin bildirisini okuyabilirsiniz.

Ne yazık ki anlaşmaya göre Harry ve Meghan “royal” ibaresini markalarında ve kuracakları hayır kurumunda kullanamayacaklar. Kraliçe’nin bu kelimenin kullanılmaması için özel çaba sarf ettiği de dedikodular arasında. Bir kaynaktan alınan bilgiye göre Meghan Markle’ın bu kelimenin kraliçe veya kraliyetin tekelinde olmadığını, Britanya dışında kraliçe ve kabinenin yetkisi olmadığını ve istedikleri takdirde bunu kullanabileceklerini belirttiği söyleniyor. Haksız da sayılmaz!

Kraliçe 2. Elizabet'in bir fotoğrafı.

İşte Megxit Anlaşmasının Detayları

Harry ve Meghan’ın ‘yeni’ hayatları 2020 baharında başlayacak ve 12 ay sonra tekrar görüşülecek.

Çift finansal açıdan bağımsız olacak.

Çift kraliçeyi desteklemeye devam edecek, ama onun adına resmi görevlerde bulunmayacaklar.

‘HRH Titles’ olarak bilinen ‘Prens ve Prenses Hazretleri’ unvanlarına sahip olmaya devam edecek lakin kullanmayacaklar.

Harry taç sırasında 6. olarak kalmaya devam edecek.

Sussex dükü askeri kimliğine sahip olsa da bunu kullanmayacak ve sorumlulukları olmayacak.

Çift ‘Royal’ kelimesini gelecek işlerinde kullanmayacak.

Megxit’in Sebebi Ne? Neden Ayrılıyorlar?

Megxit sürecinin sebebi konusunda farklı birden çok görüş mevcut. Kimileri bunun en başından beri planlanan ve sükse yapmak için kurgulanmış bir ‘oyun’ olduğunu düşünürken, kimileri Meghan’ın kraliyet ailesinde mutlu olmadığını, hatta ırkçı tavır ve davranışlara maruz kaldığını düşünüyor. İngiliz medyasının tacizleri ve ailelerinin kişisel hayatına saygı duymaması da bu tahminler arasında. Hatta bu sadece bir tahmin olmaktan öteye gidiyor. Prens Harry’nin bu konuda yaptığı bir bildiri bile mevcut. Annesinin medya tarafından ölüme itilişini de göz önünde bulundurursak Harry’nin bu konudaki hassasiyeti gayet anlaşılabilir oluyor. Megxit süreci Mayıs sonuna doğru şimdilik sona erecek. Megxit sonucu yaşananlar bir sene sonra tekrar değerlendirilecek, tahminler bu sürenin sonunda iki tarafın da daha hoşnut olacağı yönünde.

Harry’nin medya bildirisine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz

Kraliçenin bildirisini buradan okuyabilirsiniz:

Corona Virüs Gerçeği, COVID19’u Enine Boyuna Açıklıyoruz

Corona Virüs Gerçeği, Corona Virüsü Enine Boyuna Açıklıyoruz

Merhaba değerli okurlar. Bu yazımızda Dünyada ciddi bir panik ortamı yaratan ve Dünya Sağlık Örgütü(WHO) tarafından COVID19(Corona Virus Disease 2019) olarak adlandırılan virüs hakkında bilmeniz gerekenleri sizlerle paylaşacağız. Yazıda hastalığın detaylarından tutun salgının ne derece bir tehlike oluşturduğu, Türkiye’de görülüp görülmediği, önlem olarak neler yapabileceğimiz ve Çin’de yaşananlar hakkında önemli bilgiler yer alacak.

Numberguy6 / CC BY-SA
COVID19 Bağlantılı seyehat kısıtlamaları haritası

COVID19, Corona Nedir?

COVID19 aslında corona virüsün yeni bir çeşidi. SARS(Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu Koronavirüsü) ve MERS(Orta Doğu Solunum Sendromu Koronavirüsü) gibi virüsler hali hazırda solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olmakla birlikte Dünya üzerinde varlıklarını sürdürmekteydi. SARS 2002-2003 yılları arasında Hong-Kong’da başlamıştır, dünya çapında 8422 vaka ve 916 ölüm görülmüştür. WHO, misk kedilerinden yayıldığı düşünülen bu hastalığın ölüm oranını %10.9 olarak açıklamıştır ve 2003 Temmuz ayından sonra hastalığın yayılması durdurulmuştur. MERS ise yine bir tür koronavirüs olmakla beraber insanlara develer ve yarasalardan bulaştığı düşünülmektedir. MERS ilk kez 2012 yılının Nisan ayında Ürdün’de görülmüştür. SARS’a oranla MERS insandan insana daha az yayılırken, enfekte olanların %35’i bu hastalıktan ölmüştür.

NIAID-RML / CC BY

Anlayacağınız o ki koronavirüs dünya açısından yeni bir olgu olmaktan oldukça uzak. Günümüzde yaşanan salgına sebep olan virüsün insanlara deniz canlıları üzerinden geçtiği düşünülüyor. Virüs öksürük ve aksırık yoluyla dışarı atılan parçacıklar ile havada yayılabiliyor ve vücut dışında hayatta kalabiliyor. Hava yoluyla ya da dokunduğunuz bir yerden virüse temas etmeniz halinde enfekte olabiliyorsunuz. Virüs ne yazık ki antibiyotik ve antiviraller ile tedavi edilemiyor, bağışıklık sisteminin kendi kendine virüsü yenmesi gerekiyor. Doktorlar solunum nemlendiriciler yoluyla akciğerleri destekliyor. COVID19’un öldürücülük oranı %2 olarak açıklanmasına rağmen ne derece bulaşıcı olduğu bilinmediğinden ciddi bir panik yarattı. Bu virüs insanoğlu açısından yeni bir tür olduğu için henüz bir aşı bulunmuyor, bu da özellikle Avrupa popülasyonunun büyük bir kısmını oluşturan yaşlılar açısından endişe yaratıyor.

Semptomlar Neler ve Corona’dan Nasıl Korunabiliriz

Nefes Almada Zorlanma

Boğaz Ağrısı

Burun Akıntısı

Öksürük

Yüksek Ateş

Zatürre, Bronşit ve Organ iflası (Bağışıklık sistemi zayıf olanlarda)

Virüs hasta insanlardan öksürme, hapşırma yoluyla ortaya saçılan damlacıklarla ve hastaların temas ettiği yüzeylerden göz, ağız, burun mukozası ve el sıkışma ile bulaşabilir.

Koronavirüsler dış ortama dayanıklı olmasalar da COVID19’un dış ortamdaki dayanıklılığı henüz bilinmemektedir.

Korunma yollarından bahsedecek olursak en başta gelen şey elleri 20 saniyeden uzun sürecek şekilde sabun kullanarak güzelce yıkamak. Elleri sabun veya alkol bazlı temizleyiciler ile sık sık temizlemek enfekte olma ve virüsü taşıma riskinizi oldukça azaltıyor.

Öksürürken veya aksırırken ağız ve burnunuzu bir mendil ile kapatarak virüsün yayılmasını engelleyebilirsiniz. Bu mendili tekrar kullanmamak iyi bir tercih olacaktır.

Sosyal ortamlarda kişilerle aranıza en az 1 metre mesafe koyarak ve günlük yaşamınızda ağız, burun ve gözlerinize dokunmamaya çalışarak enfeksiyon riskinden korunabilirsiniz.

Dünya’da Corona Virus ve Etkileri

Çin’de başlayan bu salgın henüz bir pandemik(Pandemiler veya pandemik hastalıklar, bir kıta, hatta tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen genel addır.) olarak adlandırılmıyor.

Çin’de koronavirüs bulaşanların sayısı 78 bini aşarken, virüsten ölenlerin sayısı 2 bin 715 oldu.

Çin’de koronavirüs bulaşanların sayısı 78 bini aşarken, virüsten ölenlerin sayısı 2 bin 715 oldu. WHO yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus 1 saat kadar önce, bugün rapor edilen yeni vakaların sayısı açısından Çin’in ilk sırada olmadığını ve Dünya genelinde bu tarz bir hızlanmanın tehlikeli göründüğünü belirtti.

Hastalık ve ölümlerin haricinde COVID19 ekonomi ve ticarete de büyük zarar vermiş durumda. Çin’de otomobil satışları %92 oranında düştü. Ayrıca Wuhan’da araç kullanmak para cezası ve ehliyetinize el konulmasıyla sonuçlanıyor. Çin tüm ülkelere teknoloji satıyor. Amerikan teknoloji devi Apple’ın, Çin ve Taiwan kaynaklı üreticilerle çalışmaya devam edeceğini bilsek de yeni model ürünlerin ne zaman üretileceği ya da ihraç edeceği konusu bir gizem. Halihazırda teknoloji pazarında satılan şarj aletinden telefon kılıflarına, kulaklıklardan prizlere ve benzer çoğu ürün Çin’de üretiliyor. Bu ürünlerin virüsü yayma potansiyeli olmasından dolayı ticaret de bir nevi durmuş durumda.

3. Nesil Airpods Hakkındaki yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Çin’den sonra virüsün en çok görüldüğü üç ülke Güney Kore, İtalya ve İran. Güney Kore’de 1260 vaka ve 11 ölüm görülürken bu sayılar İtalya’da 374 vaka ve 12 ölüm. İran’da (resmi verilere göre) ise durum biraz daha kritik, sadece 100 vaka görülürken 19 kişi hayatını kaybetmiş durumda. Aynı zamanda İran Sağlık Bakanı Yardımcısı İreç Herirçi (Iraj Harirchi) de hastalar arasında.

İran Sağlık Bakanı Yardımcısı İreç Herirçi

Türkiye’de Corona Virüs Var Mı?

Paniğe gerek yok, Türkiye Covid19 açısından hala ‘temiz’. Yani şuan Türkiye’de Koronavirüs COVID19 yok! Sağlık Bakanımız Dr.Fahrettin Koca, Twitter hesabı üzerinden oldukça şeffaf bir şekilde paylaşımlarda bulunuyor. Durumu kontrol altında tutmak ve tehlikeye mahal vermemek adına yaptıkları çalışmaları paylaşıyor ve şüphelenilen durumlar hakkında halkı bilgilendiriyor. Ayrıca internet üzerinde yapılan spekülasyonları da hızlıca açıklığa kavuşturarak bir kaos ortamı oluşmasını engelliyor. İşte Sağlık Bakanı’nın bazı paylaşımları:

Wuhan şehrindeki hayata dair birçok dedikodu mevcut. 11 milyonluk şehir karantina altında. Youtube üzerinden yapılan bir paylaşımda bir erkek elinde bavulla dışarı çıkıp alışveriş yapıyor ve günlük hayat hakkında bir şeyler anlatıyor. İşte o video:

Daha yakın tarihli bir drone videosunu da sizlerle paylaşmak istedik:

Tüm bu paylaştıklarımız resmi ve ulaşılabilir bilgiler olmakla birlikte kesin olmadıklarını da sizinle paylaşmak durumundayız. Korku yaratmak üzere paylaşılmış olduğunu umduğumuz bazı insanlık ihlali videoları da paylaşılmakta. Bunlardan bazıları insanların evlerine ‘mühürlendiğini’ gösteren videolar, evlerinden zorla çıkarılan insanlar ve çığlık sesleri içeren videolar. Aşağıda paylaşacağımız ilk 2 video doğrulanmış kaynaklardan gelen videolar olacak. 3. videonun Wuhan’dan olmaması hatta gerçek olmaması yönünde umutlarımız büyük.

Çin insan hakları ihlalleri açısından zaten kötü bir şöhrete sahip ve virüs konusunda ne yeterli ne de hızlı davranmadıkları da aşikar. Ülkemiz açısından korkuya gerek olmadığını bir kez daha söyleyelim ve otoritelerin ellerinden gelen herşeyi yaptıkları konusunda güvenimiz tam olsun.

Ekşi Sözlük isimli siteden dikkatimizi çeken iki yorumu sizinle paylaşarak yazımıza son veriyoruz.

YARARLI BAĞLANTILAR

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public

https://www.cdc.gov/coronavirus/index.html

https://www.saglik.gov.tr/TR,11693/duyurular.html

Friends Dizisi Özel Bir Bölümle Geri Geliyor

Friends Dizisi Özel Bir Bölümle Geri Geliyor!

Friends dizisi özel bir bölümle ‘bazı’ ekranlara geri geliyor. Friends aşağı yukarı 15 yıl kadar önce hayatımızı terk etmişti. Dizi 1994 yılında yayınlanmaya başlamış ve uzunca bir süre yayında kalarak sevenlerini güldürmeye ve ağlatmaya uzunca bir süre devam etmişti. 2004 yılında ekranlara veda eden dizi şimdi bir özel bölümle geri geliyor.

Geçtiğimiz günlerde dizideki “Chandler Bing” isimli karakteri canlandıran Matthew Perry dizi ekibinin doksanlardan kalma bir fotoğrafını ‘İşte gerçekleşiyor!’ notuyla paylaştı.

Matthew Perry Policy Exchange Follow / CC BY

Perry’nin ardından dizinin diğer oyuncuları Jennifer AnistonCourteney Cox, Lisa Kudrow ve David Schwimmer’da aynı fotoğrafı kendi hesaplarından aynı açıklama ile paylaştılar.

Friends Oyuncuları various / CC BY-SA

AT&T‘nin WarnerMedia Entertaintment isimli bölümünün gelecek günlerde başlatacağı bir çevrimiçi video yayın platformu gelecek günlerde kullanıcılarla buluşacak. Tam olarak 2020’nin Mayıs ayında hizmete girecek olan ‘HBO Max‘ isimli bu yayın servisi takip usulüne göre çalışacak, ‘Netflix’ isimli platformla iyice alevlenen bu pazara olan birçok girişim olmasıyla beraber, HBO Max marketteki yerini son yıllardan Netflix üzerinden büyük bir hayran kitlesi ve seyirciye ulaşan Friends dizisini bir anlamda kendini öne çıkarmak için kullanacak.

Friends’in özel bölümü HBO Max tarafından orjinaliyle “The One Where They Got Back Together.” olarak anılmakta. “Tekrar Beraber Oldukları Bir Bölüm” olarak Türkçeleştirilebilecek bu bölümde Friends ekibi sevenleriyle 2004 yılından beri ilk defa tekrar buluşacaklar.

Ayrıca Friends 1 Ocak 2020’den sonra Amerika’da Netflix isimli platformdan kaldırılmıştı. Hiç üzülmeyin çünkü HBO Max, Friends’in yeni özel bölümüyle beraber tüm eski sezon ve bölümleri yayınlayacak. HBO Max’in bu girişiminin kitleleri etkileyip etkilemeyeceği tartışılabilir olsa da, özel bölümün daha şimdiden birçok kişinin dikkatini çektiği ve merak uyandırdığı su götürmez bir gerçek.

HBO Max’in abonelik ücreti $14.99 olacak ve 3 ay sonra hizmete başlayacak. Yazının üzerine tıklayarak HBO Max’in sitesine gidebilirsiniz...

İşte Friends Aktörü Jennifer Aniston‘un 23 saat önce yaptığı o paylaşım: