Doğru Nefes Alma Teknikleri ve Nefes Almanın Önemi

 
 
00:00 / 6:03
 
1X
 

Doğru nefes alma teknikleri ve nefes almanın önemi, aslında hepimiz için hayati bir konu. Peki nefes alma gibi önemli bir konuda ne kadar bilgiliyiz? Doğru nefes alma teknikleri ve nefes almanın önemi hakkında ne kadar bilgiye sahibiz? “Pek değil.” dediğinizi duyar gibiyim. Bu içerikte sizlere doğru nefes almanın ne kadar önemli olduğunu ve vücudumuzda ne gibi değişikliklere sebep olabileceğini anlatacağız.

meditasyon nefes almanın önemi ile oldukça ilgilidir. Meditasyon yaparken nefesimizi hissederiz. Meditasyonu aynı zamada doğru nefes alma teknikleri arasındadır.

Nefes Almanın Önemi

Nefes almak birçoğumuz için çok fazla önem arz etmiyor. En azından bu konu, oturup üzerine düşündüğümüz bir şey olmaktan oldukça uzak. Gelin bunu değiştirelim ve nefes almanın önemi hakkında biraz konuşalım. Ortalama bir yetişkin günde 18 bin ve 23 bin defa nefes alıyor. Bu sayı kişinin yaşı, boyu, kilosu ve diğer kişisel özelliklerine göre değişkenlik gösteriyor.

Nefes alıp vermek bilincimiz dışında gelişen bir olaydır. Nefes almak beynin, latince ismi “Medulla Oblongata” olan ve Türkçe’de “soğanilik” olarak isimlendirilmiş kısmı tarafından gerçekleştirilen içgüdüsel bir eylemdir. Nefes alırken vücudumuzda bir takım değişiklikler yaşanır.

Diyafram hareketiyle göğüs boşluğu dikey yönde genişler. Kaburga hareketi ise göğüs boşluğunu önden arkaya doğru çapını büyütür. Bu hareketlere bağlı olarak plevra ile diyafram ve kaburgalara bağlı olan akciğerlerin de hacmi genişler ve iç basınç atmosfer basıncına göre azalır. Bu nedenle solunum havası yüksek basınçtan alçak basınca doğru akarak akciğerlere dolar. Bu sırada enerji harcanır. Hava keselerindeki solunum havasında bulunan oksijen kana, kandaki karbondioksit ise hava keselerine geçer.
Soluk verirken, kaburgalar arası kaslar ve diyafram kası gevşer. Diyafram göğüs boşluğuna doğru kubbeleşir. Göğüs boşluğunun hacmi azalır ve iç basınç atmosfer basıncından yüksek olur. Böylece keselerdeki hava dışarı verilir.

Nefes almak ve aldığımız nefesin kalitesi vücudumuzda sadece fiziksel değişiklikler oluşturmaz. Hava kirliliğinin sebep olduğu bir çok hastalık bulunmaktadır. Bu hastalıklar astım, kronik tıkayıcı hava yolu hastalıkları (KOAH), akciğer kanseri, tekrarlayan solunum yolu enfeksiyonları, çocuklarda akciğer gelişiminin bozulmasına, astım ve sık bronşit atakları şeklinde sıralanabilir. Sigara içmenin ve sigara dumanına maruz kalmanın da hem akciğerlerde hem de genel olarak vücudumuzda büyük tahribata sebep olduğu bilinmektedir.

Nefes almak aynı zamanda psikolojik durumumuz üzerinde de büyük öneme sahiptir. Çok öfkeli olduğumuz anlarda derin nefesler almak bizi sakinleştirebilir, odaklanma ve uyku için de doğru nefes almak oldukça önemli bir parametredir. Şimdi kendimizi nefes almanın önemi hakkında yeterince bilgi verdik sayalım, biraz da doğru nefes alma tekniklerinden bahsedelim.

Doğru Nefes Alma Teknikleri

Doğru nefes alma teknikleri ve nefes almanın önemi konusunda bu kadar konuştuk. Peki doğru nefes alıyor muyuz? Gelin nefes alma şeklimizi gözden geçirelim. Nefes alırken göğüs kafesiniz ileri doğru çıkıyorsa, bu sığ nefes aldığınızın işaretçisi olabilir. Ellerinizi göğsünüzün iki yanına simetrik olarak yerleştirip nefes almayı deneyin, ellerinizin ne kadar yükseldiğini gözlemleyin. Elleriniz bir buçuk santimetreden az hareket ediyorsa sığ nefes alıyorsunuz demektir. Günlük hayatta ağzınızdan nefes aldığınızı fark ediyor, sık sık derin nefesler alma ihtiyacı duyuyor ve boynunuzla birlikte sırtınız ve ensenizde gerginlik hissediyorsanız, nefes almada problem yaşıyorsunuz demektir. Oturma bozukluklarınız varsa ve kambur duruyorsanız, bu da nefes almanızı kötü yönde etkiliyor olabilir. Eğer bu gibi durumlarla karşı karşıya iseniz şimdi anlatacağımız egzersizleri yapmanız gerekiyor.

Nefes Almanın Önemi: Doğru Nefes Alma Teknikleri Ve Egzersizleri

Yapabileceğiniz egzersizlerin başında plank egzersizi geliyor. Plank egzersizi doğru nefes almanızı sağlayacak bir egzersizdir. Hareketi yaparken 10 ila 12 nefes alın ve bunu bir set sayın. Plank egzersizinin nasıl yapıldığını bilmiyorsanız Fit Bir Vücut İçin Yapmanız Gereken 7 Egzersiz yazımıza göz atabilirsiniz.

Plank egzersizi hem fit bir vücuda sahip olmanızı hem de nefesini düzenlemeye yarar. Plank Doğru Nefes Alma Teknikleri Ve nefes almanın önemi açısından gerekli bir egzersizdir.

balon şişirmek Doğru Nefes Alma Teknikleri arasındadır Ve nefes almanın önemi ile ilgilidir.

Balon şişirin. Kulağa komik geliyor değil mi? Sert bir balon ile çalışmak karın kaslarınız ve diyafram arasında koordinasyon yeteneğini geliştirir. Bu egzersiz göğüsten nefes almak yerine karından nefes almanızı sağlar. Mekik pozisyonunda ağzınıza sert plastikten bir balon alıp sürekli şişirin. Balonu hiç bırakmayın ve burundan aldığınız nefesi içerisine üfleyin.

Sığ nefesler almanıza karşı kendinizi eğitmek için dudaklarınızı kullanın. Dudaklarınızı büzüştürerek nefes almayı deneyin. Bu pozisyon normalde çok daha kısa sürede aldığınız nefesi daha uzun sürede almanızı sağlar. Kendinizi yavaş ve doğru nefes alma konusunda bu şekilde eğitebilirsiniz.

Tüm bu anlatılanların haricinde meditasyon yapmak ve sadece nefes alıp verişinize odaklanmak da tüm bu sürecin nasıl işlediği konusunda farkındalığınızı arttıracaktır. Aynı zamanda daha iyi nefes almaya başlayacaksınız.

Bu adrese giderek hava kirliliğini gerçek zamanlı olarak harita üzerinden takip edebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar