Corona Virüs Gerçeği, Corona Virüsü Enine Boyuna Açıklıyoruz

Merhaba değerli okurlar. Bu yazımızda Dünyada ciddi bir panik ortamı yaratan ve Dünya Sağlık Örgütü(WHO) tarafından COVID19(Corona Virus Disease 2019) olarak adlandırılan virüs hakkında bilmeniz gerekenleri sizlerle paylaşacağız. Yazıda hastalığın detaylarından tutun salgının ne derece bir tehlike oluşturduğu, Türkiye’de görülüp görülmediği, önlem olarak neler yapabileceğimiz ve Çin’de yaşananlar hakkında önemli bilgiler yer alacak.

Numberguy6 / CC BY-SA
COVID19 Bağlantılı seyehat kısıtlamaları haritası

COVID19, Corona Nedir?

COVID19 aslında corona virüsün yeni bir çeşidi. SARS(Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu Koronavirüsü) ve MERS(Orta Doğu Solunum Sendromu Koronavirüsü) gibi virüsler hali hazırda solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olmakla birlikte Dünya üzerinde varlıklarını sürdürmekteydi. SARS 2002-2003 yılları arasında Hong-Kong’da başlamıştır, dünya çapında 8422 vaka ve 916 ölüm görülmüştür. WHO, misk kedilerinden yayıldığı düşünülen bu hastalığın ölüm oranını %10.9 olarak açıklamıştır ve 2003 Temmuz ayından sonra hastalığın yayılması durdurulmuştur. MERS ise yine bir tür koronavirüs olmakla beraber insanlara develer ve yarasalardan bulaştığı düşünülmektedir. MERS ilk kez 2012 yılının Nisan ayında Ürdün’de görülmüştür. SARS’a oranla MERS insandan insana daha az yayılırken, enfekte olanların %35’i bu hastalıktan ölmüştür.

NIAID-RML / CC BY

Anlayacağınız o ki koronavirüs dünya açısından yeni bir olgu olmaktan oldukça uzak. Günümüzde yaşanan salgına sebep olan virüsün insanlara deniz canlıları üzerinden geçtiği düşünülüyor. Virüs öksürük ve aksırık yoluyla dışarı atılan parçacıklar ile havada yayılabiliyor ve vücut dışında hayatta kalabiliyor. Hava yoluyla ya da dokunduğunuz bir yerden virüse temas etmeniz halinde enfekte olabiliyorsunuz. Virüs ne yazık ki antibiyotik ve antiviraller ile tedavi edilemiyor, bağışıklık sisteminin kendi kendine virüsü yenmesi gerekiyor. Doktorlar solunum nemlendiriciler yoluyla akciğerleri destekliyor. COVID19’un öldürücülük oranı %2 olarak açıklanmasına rağmen ne derece bulaşıcı olduğu bilinmediğinden ciddi bir panik yarattı. Bu virüs insanoğlu açısından yeni bir tür olduğu için henüz bir aşı bulunmuyor, bu da özellikle Avrupa popülasyonunun büyük bir kısmını oluşturan yaşlılar açısından endişe yaratıyor.

Semptomlar Neler ve Corona’dan Nasıl Korunabiliriz

Nefes Almada Zorlanma

Boğaz Ağrısı

Burun Akıntısı

Öksürük

Yüksek Ateş

Zatürre, Bronşit ve Organ iflası (Bağışıklık sistemi zayıf olanlarda)

Virüs hasta insanlardan öksürme, hapşırma yoluyla ortaya saçılan damlacıklarla ve hastaların temas ettiği yüzeylerden göz, ağız, burun mukozası ve el sıkışma ile bulaşabilir.

Koronavirüsler dış ortama dayanıklı olmasalar da COVID19’un dış ortamdaki dayanıklılığı henüz bilinmemektedir.

Korunma yollarından bahsedecek olursak en başta gelen şey elleri 20 saniyeden uzun sürecek şekilde sabun kullanarak güzelce yıkamak. Elleri sabun veya alkol bazlı temizleyiciler ile sık sık temizlemek enfekte olma ve virüsü taşıma riskinizi oldukça azaltıyor.

Öksürürken veya aksırırken ağız ve burnunuzu bir mendil ile kapatarak virüsün yayılmasını engelleyebilirsiniz. Bu mendili tekrar kullanmamak iyi bir tercih olacaktır.

Sosyal ortamlarda kişilerle aranıza en az 1 metre mesafe koyarak ve günlük yaşamınızda ağız, burun ve gözlerinize dokunmamaya çalışarak enfeksiyon riskinden korunabilirsiniz.

Dünya’da Corona Virus ve Etkileri

Çin’de başlayan bu salgın henüz bir pandemik(Pandemiler veya pandemik hastalıklar, bir kıta, hatta tüm dünya yüzeyi gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen genel addır.) olarak adlandırılmıyor.

Çin’de koronavirüs bulaşanların sayısı 78 bini aşarken, virüsten ölenlerin sayısı 2 bin 715 oldu.

Çin’de koronavirüs bulaşanların sayısı 78 bini aşarken, virüsten ölenlerin sayısı 2 bin 715 oldu. WHO yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus 1 saat kadar önce, bugün rapor edilen yeni vakaların sayısı açısından Çin’in ilk sırada olmadığını ve Dünya genelinde bu tarz bir hızlanmanın tehlikeli göründüğünü belirtti.

Hastalık ve ölümlerin haricinde COVID19 ekonomi ve ticarete de büyük zarar vermiş durumda. Çin’de otomobil satışları %92 oranında düştü. Ayrıca Wuhan’da araç kullanmak para cezası ve ehliyetinize el konulmasıyla sonuçlanıyor. Çin tüm ülkelere teknoloji satıyor. Amerikan teknoloji devi Apple’ın, Çin ve Taiwan kaynaklı üreticilerle çalışmaya devam edeceğini bilsek de yeni model ürünlerin ne zaman üretileceği ya da ihraç edeceği konusu bir gizem. Halihazırda teknoloji pazarında satılan şarj aletinden telefon kılıflarına, kulaklıklardan prizlere ve benzer çoğu ürün Çin’de üretiliyor. Bu ürünlerin virüsü yayma potansiyeli olmasından dolayı ticaret de bir nevi durmuş durumda.

3. Nesil Airpods Hakkındaki yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Çin’den sonra virüsün en çok görüldüğü üç ülke Güney Kore, İtalya ve İran. Güney Kore’de 1260 vaka ve 11 ölüm görülürken bu sayılar İtalya’da 374 vaka ve 12 ölüm. İran’da (resmi verilere göre) ise durum biraz daha kritik, sadece 100 vaka görülürken 19 kişi hayatını kaybetmiş durumda. Aynı zamanda İran Sağlık Bakanı Yardımcısı İreç Herirçi (Iraj Harirchi) de hastalar arasında.

İran Sağlık Bakanı Yardımcısı İreç Herirçi

Türkiye’de Corona Virüs Var Mı?

Paniğe gerek yok, Türkiye Covid19 açısından hala ‘temiz’. Yani şuan Türkiye’de Koronavirüs COVID19 yok! Sağlık Bakanımız Dr.Fahrettin Koca, Twitter hesabı üzerinden oldukça şeffaf bir şekilde paylaşımlarda bulunuyor. Durumu kontrol altında tutmak ve tehlikeye mahal vermemek adına yaptıkları çalışmaları paylaşıyor ve şüphelenilen durumlar hakkında halkı bilgilendiriyor. Ayrıca internet üzerinde yapılan spekülasyonları da hızlıca açıklığa kavuşturarak bir kaos ortamı oluşmasını engelliyor. İşte Sağlık Bakanı’nın bazı paylaşımları:

Wuhan şehrindeki hayata dair birçok dedikodu mevcut. 11 milyonluk şehir karantina altında. Youtube üzerinden yapılan bir paylaşımda bir erkek elinde bavulla dışarı çıkıp alışveriş yapıyor ve günlük hayat hakkında bir şeyler anlatıyor. İşte o video:

Daha yakın tarihli bir drone videosunu da sizlerle paylaşmak istedik:

Tüm bu paylaştıklarımız resmi ve ulaşılabilir bilgiler olmakla birlikte kesin olmadıklarını da sizinle paylaşmak durumundayız. Korku yaratmak üzere paylaşılmış olduğunu umduğumuz bazı insanlık ihlali videoları da paylaşılmakta. Bunlardan bazıları insanların evlerine ‘mühürlendiğini’ gösteren videolar, evlerinden zorla çıkarılan insanlar ve çığlık sesleri içeren videolar. Aşağıda paylaşacağımız ilk 2 video doğrulanmış kaynaklardan gelen videolar olacak. 3. videonun Wuhan’dan olmaması hatta gerçek olmaması yönünde umutlarımız büyük.

Çin insan hakları ihlalleri açısından zaten kötü bir şöhrete sahip ve virüs konusunda ne yeterli ne de hızlı davranmadıkları da aşikar. Ülkemiz açısından korkuya gerek olmadığını bir kez daha söyleyelim ve otoritelerin ellerinden gelen herşeyi yaptıkları konusunda güvenimiz tam olsun.

Ekşi Sözlük isimli siteden dikkatimizi çeken iki yorumu sizinle paylaşarak yazımıza son veriyoruz.

YARARLI BAĞLANTILAR

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public

https://www.cdc.gov/coronavirus/index.html

https://www.saglik.gov.tr/TR,11693/duyurular.html

Tavsiye Edilen Yazılar