Evde Yapılabilecek 10 Farklı Aktivite

Evde Yapılabilecek 10 Farklı Aktivite İle Biraz Eğlenelim 😊 

Karantina süreci bitmek üzere ve canımız fena halde sıkılıyor, işte bu süreçte evde yapılabilecek 10 farklı aktivite.

1) Resim Yapmak Ya Da Sanatsal El İşleri İle Odanızı Güzelleştirmek, Aynı Zamanda Modunuzu Yükseltmek 

resim yapmak evde yapılabilecek bir aktivite

Bunun için pek fazla malzemeye ihtiyacınız yok. En önemli malzeme hayal gücünüz. 1 adet tuval ve seçeceğiniz renklerde akrilik, guaj ya da yağlı boya kullanarak güzel tablolar yapabilirsiniz. Eğer elinize çok güvenmiyorsanız kopyalama tekniği ile tuvale aktardığınız bir taslağı renklendirebilirsiniz. Bunun haricinde iplerle, tahta parçalarıyla ve aslında aklınıza gelecek her şey ile dekoratif ürünler yapabilirsiniz.

2) KIYAFETLERİNİZİ DÖNÜŞTÜRMEK Evde Yapılabilecek Bir Aktivite Olabilir

Ben yeni bir kıyafet hissinden ziyade yaparken çok eğlenceli bulduğum bir aktivite. Hadi bakalım zamanında az mı Deryalı Günler izledik 😊. Malum yaz geliyor hadi o zaman tişörtlerimizden taytlar, pantolonlarımızdan şortlar yapalım zevkinize göre de bazı şeritler veya nakışlar ekleyip kendi tarzınızı yaratın evet artık herkes üzerinizdekini nereden aldığınızı soracak 

dikiş yapılabilir

kıyafet dönüştürmek evde yapılabilecek bir aktivite

3) DÖNÜŞTÜRMEK DERKEN MOBİLYALARIMIZI DA UNUTMAYALIM  

Evde çok fazla vakit geçirdiğimizden yaşam alanımızı da değiştirip yeni bir enerjiye hoş geldin demenin tam zamanı. Çok az maliyetlerle yeni mobilyaya kim hayır diyebilir ki sprey boyalarla o eski sehpanızı modernleştirebilir, kumaş ve zımbayla yatak başlığınızı sanki çok lüks bir yerden alınmış izlenimine kavuşturabilirsiniz nasıl mı ? Örnek videoları hemen aşağıda izleyip işe koyulabilirsiniz.

4) KULAKLIĞI TAKIP DANS ETMEK 

‘Evet biz bunu düşünememiştik ya da kim uğraşacak ya dediğinizi duyar gibiyiz’. Eğlence mekanları açıldığında havalı birkaç figür sergilemek istemez miydiniz çok basit ve öğrenilmesi kolay fakat dışarıdan sizi çok havalı gösterecek işe birkaç dans videosu ; 

5) Yemek Yapmak Da Evde Yapılabilecek Aktivite Listemizde

Tüm Türkiye olarak mutfaklarda hepimiz şef olduk fakat yemek yaparken biraz sağlıklı besinler yapmasak mı? Evde kaldığımız süreçte eminim yemekle her zamankinden daha çok haşır neşir olduk. Kendi yoğurdumuzu, kendi badem sütümüzü de evde yapabiliriz. Hem de çok kolay tarif linkini aşağıya ekliyorum ve denemenizi tavsiye ediyorum. 

Yoğurt Tarifi Sayfasına Gitmek İçin Buraya Tıklayabilirsiniz.

6)ARKADAŞLARLA GÖRÜNTÜLÜ KONUŞUP OYUN OYNAMAK 

oyun oynamak evde yapılabilecek bir aktivite

Evet, başta kulağa çok eğlenceli gelmiyor fakat köylü-vampirden tutun “alnımda ne yazıyor?” oyunlarına kadar oynayabileceğiniz yüzlerce oyun seçeneği mevcut. Cep telefonunuz, evinizdeki konsol veya bilgisayar da arkadaşlarınızla oyun oynamak için kullanabileceğiniz araçlar arasında. Emin olun başladıktan sonra çok gülecek ve eğleneceksiniz. 

7) BU SÜREÇTEN BOMBA GİBİ ÇIKMAYA HAZIR MISINIZ? 

Biraz da kişisel bakıma ne dersiniz? Evde basit malzemelerle mucize maske tariflerimiz var desek? Hepinizin tarifleri merak ettiğini duyabiliyoruz. Tarifler için takipte kalın yarın paylaşımımızda bu tariflere yer vereceğiz biraz sabırlı olmak ilk kuralımız 😊. 

cilt bakımı evde yapılabilecek bir aktivite

8) Kendinizi Geliştirmeye ve Yeni Şeyler Öğrenmeye Ne Dersiniz?

Bazı eğitim platformlarında indirimli halde birçok kurs bulunmakta ve neredeyse her alanda hizmet vermekteler. Tasarım, Pazarlama, Sağlık gibi birçok alanda profesyonelleşmeye ne dersiniz? Size örnek birkaç sayfa linki bırakıyorum:

9) Challange’lar

Bazılarınızın challange dendiğinde çok sıcak bakmadığını biliyorum. Bahsedeceğimiz challangelar yastık challange’ı gibi şeyler değil, sadece size yararlı olacak challange’lardan da bahsedeceğiz; 

  1. SMOOTHIE CHALLANGE 
  2. 7 Seconds Challenge yapabilirsiniz. Arkadaşınıza bir şey söylüyorsunuz ve bunu 7 saniye de yapmaya çalışıyor. 
  3. Chubby Bunny Challenge.Marshmallow ile yapılıyor.Bir marshmallow’u ağzınıza alıp belirlediğiniz cümleyi söylüyorsunuz.Daha sonra 1 tane daha ekleyip söylüyorsunuz.Ekleye ekleye devam ediyor. 
  4. Spor challenge’larını da unutmayalım hatta şu an Nike’ın yaptığı bir challange var. Takip edip kendinizi spor alanında da geliştirebilirsiniz hem çok eğlenceli hem de yaza hazırlık. 

10) Bitki Yetiştirmek de Evde Yapılabilecek Bir Aktivite Olarak Sayılabilir

Bitki yetiştirmek aynı zamanda ruhunuzu da beslerken rahatlatan bir aktivitedir. Daha önceki bitki yetiştirme yazımıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. 

Buraya tıklayarak “Çiçeklerin Efsanevi ve Mitik Hikayeleri” yazımı da okuyabilirsiniz.

Evde Kendi Meyvelerinizi Yetiştirmek İşte Bu Kadar Kolay!

Evde Kendi Meyvelerinizi Yetiştirmek İşte Bu Kadar Kolay!

Evde kendi meyvelerinizi yetiştirmek eminim zaman zaman aklınıza gelmiştir. Evde ve oldukça sancılı geçen bu süreçte hayatımıza renk katacak minik hobiler ve uğraşlar bulmak önemli, evde kendi meyvelerinizi yetiştirmek bu uğraşlardan biri olabilir. Evde yetiştirebileceğiniz bir çok meyve ve sebze olsa da toplayacağınız hasat bu işi yaptığınız alan ile paralel olacaktır. Geniş bir balkon, teras ya da bahçeniz varsa işler sizin için daha eğlenceli bir hal alabilir. Dar bir alana sahip olsanız da eğer size iyi geleceğini düşünüyorsanız mutlaka bu işe başlayın. Toprakla uğraşmak insanı rahatlatan bir süreçtir. Toprakla temasın fiziksel faydalarını zaten biliyoruz, bunun haricinde toprakla ilgilenmenin psikolojiye de birçok faydası olacağını söyleyebiliriz.

Evde Kendi Meyvelerinizi Yetiştirmek İçin Mekan Ve Toprak Seçimi

Her şeyden önce yetiştireceğiniz bitkilerin ne kadar ısı ve ışığa ihtiyacı olacağını göz önünde bulundurmalısınız. Direkt güneş ışığı isteyen meyveler ne yazık ki ışık almayan odalarda yetişmeyecektir. Meyve veren bitkiler güneş ışığından gelen enerjiyi ‘dönüştürerek’ meyvelerine aktarırlar. Bu da ne kadar çok ışık o kadar iyi yetişen bitki anlamında gelir. Yetiştirmek istediğiniz meyveleri seçtikten sonra uygun bir yer seçimi yapmalısınız. Ev bahçenizi kuracağınız yere karar verdikten sonra birkaç şeye ihtiyacınız olacak. Bunlar en temelde toprak, saksı, gübredir. Çoğu meyve beslenebileceği uzun ve yayvan köklere ihtiyaç duyar, bu yüzden saksı seçimi bitkinin düzgün gelişebilmesi için en az 30 cm çapında ve 30 cm den daha derin saksılar seçmelisiniz. Çilek meyvesinin böyle bir ihtiyacı olmadığı için yer probleminiz varsa sadece çilek yetiştirerek başlayabilirsiniz.

Bitkiler büyüdükçe onları daha iyi gelişmeleri için daha büyük saksılara almakta fayda var. Yetişkin bitkiler için her ilkbaharda saksının en üst kısmındaki toprağı çıkarıp, yerine organik gübre eklemek akıllıca olacaktır. Toprak tabanlı, çakıl içeren gübre karışımlarını kullanmak verimliliği arttırır. Mümkünse humuslu toprak kullanın ve toprağınızda kurutucu maddeler olmasını sağlayın. Toprağın kurumasını sağlayacak maddelerin eksikliği köklerin sürekli ıslak kalmasına ve çürümesine neden olacaktır. Gerekli aralıklarla sıvı gübreler ekleyin. Özellikle bitki çiçek ve meyve verdiği sırada düzenli olarak sulamalı ve yüksek potasyum içeren gübrelerle desteklemelisiniz. İyi bir toprak karışımına bitkinizi ekip yeterli aralıklarla sulamak da yeterli olacaktır, fakat gübreleme ve saksı değişimine dikkat ederseniz meyveleriniz daha lezzetli ve hasatınız bol olacaktır.

Synonyms Filmi, ‘Eş Anlamlılara’ Farklı Bir Bakış yazımızı okudunuz mu?

Hangi Meyveleri Yetiştirebilirim? Evde Kendi Meyvelerinizi Yetiştirmek İçin Liste

Hemen en kolaydan başlayarak evde yetiştirebileceğiniz meyveleri sıralayalım.

Çilek

evde kendi çilek meyvelerinizi yetiştirmek

Çilek evde yetiştireceğiniz meyveler arasında en kolayıdır. Büyük saksılara ihtiyaç duymaz ve ek kökler yayabilir. Güneşli bir pencere kenarında yetiştireceğiniz çilekler yaz ortasından sonbaharın ortasına kadar meyve vermeye devam edecektir. Küçük, pencere kenarına konabilecek saksılar çilek yetiştirmek için uygundur. Yayılan sapları temizlemek bitkinin enerji ihtiyacını azaltacağı için meyveleme kapasitesi artacaktır.

Ahududu

evde kendi ahududu meyvelerinizi yetiştirmek

Ahududu çok bakım istemeyen meyvelerdendir. Gün ışığını çok seven bu bitki aynı zamanda en iyi hızlı kuruyan toprakta yetişir. Yaz sonu ve sonbahar başında meyveleri toplanabilir. Meyve toplanan dalları kesmeniz gelecek seneki hasat için iyi olur. İlk sene meyve vermemiş olan dallarda bir sonraki sene birçok ahududu göreceksinizdir. Aşırıya kaçmadan sulamanız yeterli olacaktır.

Yaban Mersini

evde kendi yaban mersini meyvelerinizi yetiştirmek

Evde kendi meyvelerinizi yetiştirme fikri hoşunuza gittiyse ve küçük saksılardan yanaysanız yaban mersini tam sizin için biçilmiş kaftan. İlkbaharda güzel kokulu çiçekler açar, sonbaharda yaprakları çok güzel bir renk alır. Yaz sonuna doğru ise meyvelerini yiyebilirsiniz. Yaban mersininin meyve vermeye başlaması birkaç sene sürebilir. Asidik toprağa ihtiyaç duyar ve sulama mutlaka yağmur suyuyla yapılmalıdır. Çeşme suyu, arıtılmış veya şişelenmiş sular toprağın asiditesini düşüreceği için tercih edilmezler. Bunun haricinde yaban mersini hiçbir bakım gerektirmez.

Böğürtlen

evde kendi böğürtlen meyvelerinizi yetiştirmek

Eğer bu yazıdan sonra ekim yapmayı düşünüyorsanız böğürtlen için tam olarak doğru vakitte olduğumuzu söylemeliyim. Böğürtlenin birçok türü vardır ve pek uğraş gerektirmez. Tohum satın alırken dikensiz böğürtlen aldığınızdan emin olun. Yaban mersini kadar olmasa da hafif asitli toprağa ihtiyaç duyar. Birkaç sulamada bir toprağın asit oranını bir gübre aracılığı ile arttırabilirsiniz. Kolay toplamak için birkaç ip bağlayıp dalların bu ipler etrafında büyümesini sağlayın. Geniş ve uzun balkon saksıları daha kullanışlı olacaktır. Sezon sonunda bitkiyi 15 santimetreye kadar kısaltmanız gelecek yıl da meyve vermesini sağlayacaktır.

İncir

evde kendi incir meyvelerinizi yetiştirmek

İnciri yetiştirmek için sıcak bir bölgede yaşıyor olmanız gerekiyor, ya da bitkinizi ılık bir ortamda büyütmeniz. Tohum alırken bölgenize uygun seçim yapmanız önemli. Soğuğa hiç dayanıklı olmayan incirler olmasına karşın 8-10 derece arasında yaşayabilen incirler de vardır. Sıcak iklim bölgelerinde senede 2 defa hasat alabilirsiniz. İncirler yumuşadıklarında toplama vaktinin geldiğini anlayabilirsiniz. Büyüme sezonunda 2 3 günde bir sulayın ve direkt güneş ışığından kaçının.

Şeftali ve Nektarin

evde kendi şeftali meyvelerinizi yetiştirmek

Şeftali ve Nektarin ağaçları da evde yetiştirmeye uygundur. Bu bitkiler için geniş saksılar tercih edilmeli ve bitki büyüdükçe saksı değişimine dikkat edilmelidir. Tohum satın alırken evde büyüteceğinizi mutlaka söyleyin. Doğal veya genetiği oynanmış olarak bodur tohumlar mevcut. Doğal bodurları tercih etmeniz şiddetle önerimizdir. Bu bitkileri ılık-sıcak ortamlarda ve yarım direkt ışık altında yetiştirebilirsiniz. Sıcaklık gelişim evresinde 15 ila 20 derece arasında, meyve evresinde ise daha yüksek olmalıdır. Oda içerisinde yetiştirmek için çok uygun değildir, ılık bir balkon veya teras en iyi tercihtir.

evde kendi nektarin meyvelerinizi yetiştirmek

Evde yetiştirebileceğiniz daha bir çok meyve bulunuyor, biz bugün daha tatlı olanları seçtik. Domates, salatalık, soğan, sarımsak gibi meyve sebzeleri de kolaylıkla evde yetiştirebilirsiniz. Korona virüs son bulana kadar evde meyvelerinizle uğraşmak açığa çıkan boş zamanı değerlendirmek için iyi bir yol olacaktır. Ek olarak bu sitelere de göz atabilirsiniz.

Çiçek Efsaneleri, Çiçeklerin Mitik ve Efsanevi Hikayeleri

Çiçek Efsaneleri, Çiçeklerin Mitik ve Efsanevi Hikayeleri

Hepimizin çiçekleri sevdiğini biliyoruz. Bazılarımız çiçeklerin türlerini, yetiştirme koşullarını biliyoruz. Hatta bazen en sevdiklerimize bu şekilde hitap ediyoruz, bazen de hediye ediyoruz, sayılarına anlamlar yüklüyoruz. Peki çiçeklerin efsanevi hikayelerini biliyor muyuz? Farklı anlatı ve kültürlerden çiçek efsaneleri derledik. İşte bugün sizinle bu hikayeleri paylaşacağım;

Anemon (Manisa Lalesi) Çiçeği’nin Hikayesi

Ölümlü Adonis ile aşk tanrıçası Afrodit birbirlerine kör kütük aşıktır. Fakat bu aşk, Afrodit’in eski sevgilisi savaş tanrısı Ares’ in kıskançlığının kurbanı olur; Adonis bir gün avlanırken, Ares onu vurur. Afrodit kurtarmak için koşsa da o yetişene kadar Adonis ölür. Afrodit bir törenle sevgilisinin vücudunu kokular ile ovar ve onu ölüler diyarına götürmek üzere kucaklar, bu sırada Adonis’ ten damlayan kanlarla vücudundan yayılan güzel kokular birbirine karışır ve yeryüzüne dökülerek birer çiçeğe dönüşürler. Bu çiçeğe Adonis ile Afrodit’in aşkı anısına Anemon ismi verilmiştir.

anemon çiçeği fotoğrafı
anemon menekşe fotoğrafı

iris çiçeği fotoğrafı

İris (Mezarlık Zambağı) Çiçeği’nin Hikayesi

Gökkuşağı tanrıçası İris, destanlarda tanrıların ve özellikle Hera’nın habercisi konumunda görülür. Latincede adı “cennetin gözü” anlamındadır. İris çiçeğinin renkleri ve çizgileri, göze benzediğinden, bu çiçek ismini bu tanrıçadan almaktadır. Eski Yunanda da her insanın cennetten bir parça taşıdığına inanılmasının sebebi, tüm insanların “göz bebeğine” sahip olmasıdır.

Nergis Çiçeği’nin Hikayesi

Çiçek efsaneleri arasında belki de en çok bilinen nergisin hikayesidir. Narcissus güzelliği ile herkesi büyüleyen, hatta Yunan Mitolojisinde “gelmiş geçmiş en güzel ölümlü” olarak anılan genç bir erkektir. Annesi, kendi güzelliğine vurulmasın diye, hiçbir yerde kendi aksine bakmamasını tembihler ama Narcissus annesinin sözünü dinlemez. Günlerden bir gün nehirdeki aksine bakar, kendini görür görmez büyüleyici güzelliğine aşık olur ve ona dokunmak için suya eğilmek ister; fakat dengesini kaybederek nehre düşer ve boğulur. Tanrılar onun güzelliğinin sonsuza kadar yaşayabilmesi için onu bir çiçeğe dönüştürürler, bu çiçek de Nergistir. Ayrıca Narsisizm kavramı da Narcissus’dan gelmedir.

nergis çiçeği fotoğrafı
farklı bir nergis çiçeği fotoğrafı

sümbül çiçeği fotoğafı

Sümbül Çiçeği’nin Hikayesi

Hyacinthus, Spartalı ve son derece yakışıklı bir delikanlıdır. Hem Apollon hem de Zefirus bu delikanlıya derin bir aşk beslemektedir. Bir gün ona kendilerini beğendirebilmek için bir yarışmaya tutuşurlar, bu bir disk atma yarışıdır.
Hikayenin sonu ile ilgili iki rivayet vardır;
-Birincisi Apollon’un yanlışlıkla genci vurduğu ve onu öldürdüğü yönündedir.
-Bir diğer rivayet ise Zefirus’un kıskançlığının gencin ölümüne sebep olduğudur. Bir rüzgar çıkararak Apollon’un diskinin gence isabet etmesini sağlar ve genç ölür. Sümbül çiçeği de ismini bu yakışıklıdan almış.

Ağlayan Gelin Çiçeği’nin Hikayesi

“Ters Lale”, Hakkari bölgesinde yetişen çok özel bir çiçektir. Diğer ismi Ağlayan Gelin olan bu çiçeğin ismi bir hikayeye göre İsa’ya dayanıyor. Anlatılan 2 tane hikayesi var. Bunlar şöyledir;
– Hristiyan aleminde var olan bir inanışa göre; İsa çarmıha gerilmeye giderken geçtiği yoldaki tüm çiçekler saygı ve üzüntüyle eğilir, bir tek Ters Lale boyun eğmez ve mağrurluğunu korur.
İsa’nın ona bakışı ve ardından çarmıha gerilmesi sonrasında çiçek ‘çok üzülür’ ve boynunu eğip ağlamaya başlar.
Bu anlatıdan ötürü bu çiçek Hristiyanlar arasında kutsal sayılmaktadır.
– Diğer bir öykü ise, geçmişte Hakkari bölgesinde yaşayan Asurilerin bu çiçeğe her sabah göbeğinden su yaydığı için Ağlayan Lale ismini koydukları yönünde. Bir çiçeğin ‘ağlaması’ onlara kutsal gelmiş olacak ki bu çiçek kültürlerinde önemli bir yer edinmiş. Günümüzde de son derece değerlidir ve koruma altına alınmıştır. (Fritillaria İmperialis , ‘Kejan Lalesi’ halk arasında ise Ağlayan Gelin, Kerbela ve Kral Lalesi olarak da bilinmektedir.)

ağlayan lale, ters lale fotoğrafı

lale fotoğrafı

Lale Çiçeği’nin Hikayesi

Lale çiçeği de Ferhat ile Şirin öyküsüne dayanmaktadır. Rivayete göre Şirin’in aşkından bedbaht olup çöllere düşen Ferhat, keder içinde dolaşırken, aşkı uğruna döktüğü her gözyaşı damlası kum taneleri üzerinde kan kırmızı bir çiçeğe dönüşür. Bu çiçeğe Lale denir. Lale Anadolu’dan köken alan yüzyıllar boyu bahçelerin baş tacı olmuş bir çiçektir. Osmanlı İmparatorluğu’nun bir dönemi onun ismiyle anılmıştır, fakat Osmanlının çökmesiyle Anadolu’da unutulmuş, bir süre sonra Hollanda’ da yeniden önem kazanmıştır.

Gül Çiçeği’nin Hikayesi

Yunan Mitolojisine göre çiçek tanrıçası Chloris, bir gün ormanda ölü bir orman perisi bulur ve onu hemen bir çiçeğe dönüştürür. Aşk tanrıçası Afrodit, bu periden dönüşme çiçeğe güzellik verir, Dionysos ise güzel ve hoş kokması için bir aroma sürer. Zephirus, gökyüzünden bulutları dağıtır, Apollon’un da parlamasıyla bu güzel çiçek doğar ve tüm yaprakları tamamen açılıncaya kadar genişler. Ölü bir orman perisinden “çiçeklerin kraliçesi” ne dönüşen bu çiçek, “Gül”dür.

gül çiçeği fotoğrafı

Kum Zambağı’nın Hikayesi

Büyük Tanrı Zeus karanlık bir gecede Olympos dağından inmiş. Thebai kentine geldiğinde güzeller güzeli kraliçe Amphitryon’a hayran kalmış. Kafasında onun yardımıyla insanların yardımına koşacak bir kahraman yaratmak varmış. Kralın seferde olduğu bir gecede Amphitryon’u elde etmeyi basarmış ve bu beraberlikten bir erkek çocuk dünyaya gelmiş. Bu çocuğun tanrısallaşması için Hera’dan süt emmesi gerekiyormuş. Ama gururu kırılan Hera bunu kabul etmemiş. Bir gece Hera uyurken Zeus çocuğu onun kucağına bırakmış. Daha sonra Herakles (Herkul) olacak bu aç çocuk kadının açık olan göğsüne yapışarak öyle bir emmiş ki ağzından sütler fışkırmış. Derler ki dünya üzerine düşen bu süt damlacıkları yeryüzünde birer zambağa dönüşmüş. Bu çiçeğin latince ismi Lilium Candidum’dur.

Synonyms Filmi, ‘Eş Anlamlılara’ Farklı Bir Bakış yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.